BiznesINFO.pl
ważne świat

Biznes Info

Niemcy obawiają się planów Moskwy. Możliwa ewakuacja z Kijowa

23 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niemcy już przygotowują plan ewakuacji placówek dyplomatycznych w Kijowie. Z informacji pisma "Bild" wynika, że zaczęli już pracować nad wywiezieniem ze stolicy Ukrainy krewnych pracowników ambasady Niemiec. Ma to związek z przewidywaną rosyjską inwazją.

W obliczu zagrożenia rosyjskim atakiem konwencjonalnym na terytorium Ukrainy, niemieckie MSZ rozpoczęło realizować procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom dyplomatycznym i ich rodzinom.

Z doniesień "Bild", na które powołuje się PAP wynika, że w razie dalszej eskalacji konfliktu rodziny pracowników dyplomatycznych mają zostać szybko wywiezieni z kraju.

Niemieckie MSZ wydało oświadczenie

Federalne MSZ w Berlinie zareagowało na doniesienia "Bilda" i opublikowało oficjalne oświadczenie. Wynika z niego, że w tym momencie nie jest planowana żadna ewakuacja personelu dyplomatycznego z Kijowa.

Niemieckie ministerstwo potwierdza jednak, że czujnie obserwuje sytuacje na Ukrainie i pozostaje w kontakcie z przedstawicielami innych państw.

Nie tylko Niemcy planują ewakuację

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" powołując się na amerykańską stację FOX News pisze z kolei o planach ewakuacji pracowników USA.

Departament Stanu miał ostrzec pracowników, żeby byli gotowi na ewakuację w poniedziałek. Amerykanie mają też zachęcać swoich obywateli przebywających na Ukrainie do opuszczania kraju lotami komercyjnymi.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >