Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 07.06.2022 14:00

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

EN 01481906 1257
EAST NEWS

Niemcy od października podwyższają pensję minimalną, co jest jedną z obietnic wyborczych SPD. Kanclerz Olaf Scholz postanowił zacząć realizować obietnicę, co oznacza minimalne zarobki w Niemczech w wysokości 12 euro za godzinę.

Obecnie w Niemczech minimalna kwota za godzinę, jaką może zaoferować pracodawca, to 9,82 euro, co daje z kolei 1621 euro miesięcznie, podaje bezprawnik.pl. Nowy rząd SPD ma jednak zamiar znacznie stawkę podwyższyć, choć proces będzie przebiegał etapami.

Zarobki w Niemczech będą rosły stopniowo

Rząd Olafa Scholza najpierw planuje podwyżkę pensji minimalnej do poziomu 10,45 euro za godzinę. Pracujący na etat Niemiec za minimalną krajową zarobi więc 1725 euro miesięcznie. Berlin wprowadzi zmiany zapewne jeszcze w wakacje.

Na tym jednak nie koniec, bo docelowo do października płaca minimalna w Niemczech osiągnie poziom 12 euro za godzinę, co pozwoli zarobić 1981 euro miesięcznie. Biorąc pod uwagę obecny kurs złotówki w stosunku do euro (7 cze, 11:46), to minimalna pensja w Niemczech w październiku będzie plasowała się na poziomie 9084,13 zł.

Niemcy chcą zapobiec inflacji

Podwyżka płacy minimalnej ma pomóc Niemcom utrzymać domowe finanse w ryzach przy inflacji, jakiej niemiecka gospodarka nie widziała od dekad. Inflacja w maju zamknie się na poziomie 7,9 proc. wynika z danych Destatis i bardzo możliwe, że wkrótce przekroczy 8 proc.

Problem w tym, że podwyżka pensji minimalnej zadziała raczej jako motor napędowy inflacji. Dodając do tego fakt, że do Niemiec najpewniej będzie docierać coraz mniej tanich surowców energetycznych z Rosji, dalszy wzrost cen będzie nieunikniony.

Produkty wytworzone w Niemczech utrzymują swoją konkurencyjność względem produktów z innych państw m.in. dzięki znacznemu ograniczeniu kosztów energii, który możliwy jest dzięki sprowadzaniu rosyjskich surowców w stosunkowo niskich cenach. Podwyżki cen surowców, a przez to i energii wraz ze znacznymi podwyżkami pensji pracowników może doprowadzić do wynoszenia się części biznesów z Niemiec.