BiznesINFO.pl
Niemcy

EAST NEWS

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

7 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niemcy od października podwyższają pensję minimalną, co jest jedną z obietnic wyborczych SPD. Kanclerz Olaf Scholz postanowił zacząć realizować obietnicę, co oznacza minimalne zarobki w Niemczech w wysokości 12 euro za godzinę.

Obecnie w Niemczech minimalna kwota za godzinę, jaką może zaoferować pracodawca, to 9,82 euro, co daje z kolei 1621 euro miesięcznie, podaje bezprawnik.pl. Nowy rząd SPD ma jednak zamiar znacznie stawkę podwyższyć, choć proces będzie przebiegał etapami.

Zarobki w Niemczech będą rosły stopniowo

Rząd Olafa Scholza najpierw planuje podwyżkę pensji minimalnej do poziomu 10,45 euro za godzinę. Pracujący na etat Niemiec za minimalną krajową zarobi więc 1725 euro miesięcznie. Berlin wprowadzi zmiany zapewne jeszcze w wakacje.

Na tym jednak nie koniec, bo docelowo do października płaca minimalna w Niemczech osiągnie poziom 12 euro za godzinę, co pozwoli zarobić 1981 euro miesięcznie. Biorąc pod uwagę obecny kurs złotówki w stosunku do euro (7 cze, 11:46), to minimalna pensja w Niemczech w październiku będzie plasowała się na poziomie 9084,13 zł.

Niemcy chcą zapobiec inflacji

Podwyżka płacy minimalnej ma pomóc Niemcom utrzymać domowe finanse w ryzach przy inflacji, jakiej niemiecka gospodarka nie widziała od dekad. Inflacja w maju zamknie się na poziomie 7,9 proc. wynika z danych Destatis i bardzo możliwe, że wkrótce przekroczy 8 proc.

Problem w tym, że podwyżka pensji minimalnej zadziała raczej jako motor napędowy inflacji. Dodając do tego fakt, że do Niemiec najpewniej będzie docierać coraz mniej tanich surowców energetycznych z Rosji, dalszy wzrost cen będzie nieunikniony.

Produkty wytworzone w Niemczech utrzymują swoją konkurencyjność względem produktów z innych państw m.in. dzięki znacznemu ograniczeniu kosztów energii, który możliwy jest dzięki sprowadzaniu rosyjskich surowców w stosunkowo niskich cenach. Podwyżki cen surowców, a przez to i energii wraz ze znacznymi podwyżkami pensji pracowników może doprowadzić do wynoszenia się części biznesów z Niemiec.

Tagi:

NiemcyPłaca minimalna

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >

Praca

Sejm podjął decyzję. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela

Czytaj więcej >