Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 2021 przyniesie wielkie zmiany w niemieckim prawie pracy. Ważne informacje dla Polaków
Maria Glinka
Maria Glinka 02.01.2021 01:00

2021 przyniesie wielkie zmiany w niemieckim prawie pracy. Ważne informacje dla Polaków

Niemcy wprowadzają ważne zmiany od 2021 r.
Flickr/Melissa, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany względem pracowników wdrażają Niemcy

  • Które podatki wzrosną, a które zostaną obniżone

  • Co z dodatkowymi pieniędzmi od niemieckiego rządu

Niemcy zmieniają prawo pracy częściowo na korzyść zatrudnionych

Choć pandemia nadal trwa, a Niemcy mierzą się z twardym lockdownem, to rząd w Berlinie postanowił wprowadzić szereg opłacalnych zmian dla pracowników. Pierwsze modyfikacje weszły w życie już 1 stycznia 2021 r. Od początku nowego roku ustawowa płaca minimalna wzrasta do 9,50 euro za godzinę (ok. 44 zł). Niemcy zaplanowali kolejne podwyżki co pół roku. Pierwszy wyższy próg będzie wynosił 9,60 euro, a drugi 9,82 euro. Ostatecznie 1 lipca 2022 r. najniższa krajowa w Niemczech ma osiągnąć poziom 10,45 euro (ok. 48 zł).

Forsal podaje, że Niemcy zdecydowali się dostosować prawo pracy do nowych, wyjątkowo trudnych warunków pandemicznych. Pracownicy, którzy z uwagi na koronawirusa wykonują obowiązki zawodowe z domu i ponoszą z tego tytułu dodatkowe koszty, będą otrzymywali ulgę podatkową rzędu 5 euro za każdy dzień pracy. Jednak nowe zasady wskazują, że zwolnienie podatkowe nie może przekroczyć 600 euro w skali roku, co oznacza, że przysługuje na maksymalnie 120 dni. Kwota ma być wliczana w koszty uzyskania przychodu.

Nie wszystkie modyfikacje okażą się korzystne dla pracodawców i zatrudnionych. Od 1 stycznia 2021 r. Niemcy zakazują zawierania zakładowych umów zbiorowych w ubojniach. Co więcej, nie można korzystać z tzw. pracowników leasingowych, czyli osób zatrudnianych do uboju zwierząt i rozróbki mięsa przez oficjalnych pośredników. Zmiany w tym zakresie to pokłosie skandali w zakładach przemysłu mięsnego, z którymi Niemcy walczą od kilku lat. O wstrząsających doniesieniach z ubojni pisaliśmy kilka tygodni temu.

Nowe stawki podatków i zasiłków w Niemczech. Jedno rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla Polaków

Niemcy, podobnie jak Polska, zdecydowali się także na zmiany w wysokościach podatków. Od 1 stycznia 2021 r. podstawowa stawka VAT za większość towarów i usług zostanie ponownie obniżona do poziomu 19 proc. Deutsche Welle donosi, że ten zabieg został już wcześniej zastosowany przez rząd w Berlinie, aby podtrzymać koniunkturę w trakcie koronakryzysu.

Ważne modyfikacje czekają także na osoby przekazujące podatek dochodowy. Kwota wolna od podatku została zwiększona do 9744 euro w skali roku. W 2020 r. próg wynosił 9408 euro. Najwyższa stawka podatku w wysokości 42 proc. obejmuje pracowników, których roczny dochód przekracza kwotę 57 919 euro.

Jednak nie każdy skorzysta na nowych rozwiązaniach podatkowych. Niekorzystne zmiany czekają na przyszłych właścicieli pojazdów o dużym zużyciu paliwa. Podatek od samochodów ma wzrosnąć o ok. 15,80 euro w skali roku. Modyfikacje nie dotyczą samochodów już zarejestrowanych. W ten sposób Niemcy chcą zachęcić zmotoryzowanych do zakupu bardziej ekologicznych aut.

Drugą metodą walki o lepszą kondycję środowiska ma być narodowa opłata za CO2 w ruchu drogowym i ogrzewaniu mieszkań. Tona CO2 wyemitowana podczas zużycia oleju napędowego, benzyny lub gazu ziemnego ma kosztować przedsiębiorstwa i rafinerie 25 euro. Później ta opłata początkowa może zostać przerzucona na konsumentów. Co to oznacza w praktyce? Wzrost ceny benzyny o 7 centów na litrze, oleju napędowego o 7,9 centa/l, a gazu ziemnego o 0,6 centa za kilowatogodzinę.

Kolejnym działaniem w trosce o kondycję planety ma być wdrożenie unijnych zasad, które wprowadzają zakaz sprzedaży jednorazowego plastiku. Dotyczy to m.in. sztućców, talerzy, słomek do napojów czy patyczków kosmetycznych. Nowy zakaz będzie obowiązywał na terenie całej Wspólnoty od 3 lipca 2021 r.

Natomiast na podwyżce zasiłku rodzinnego skorzystają nie tylko Niemcy, lecz także Polacy. Od 1 stycznia 2021 r. tzw. Kindergeld wzrośnie: z 204 do 219 euro miesięcznie za pierwsze i drugie dziecko, z 220 do 225 euro na trzecie oraz z 235 do 250 euro na czwarte i każde kolejne.

Zgodnie z zapisami niemieckiego prawa pracy Polacy, którzy pracują legalnie w Niemczech i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, mogą ubiegać się o Kindergeld. Z uwagi na zbieżność niemieckiego Kindergeld i polskiego 500 plus świadczeniobiorca może korzystać z jednego dodatku.