Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niektórzy mają tylko 2 tygodnie na zgłoszenie deklaracji do CEEB. Brak może doprowadzić do nałożenia kary 5 tys. zł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 14.07.2021 02:00

Niektórzy mają tylko 2 tygodnie na zgłoszenie deklaracji do CEEB. Brak może doprowadzić do nałożenia kary 5 tys. zł

Biznes Info
Biznes Info

Kara za brak rejestracji w CEEB to nie jest martwy przepis. Obowiązek rejestracji już wszedł w życie, a niektórzy mają na to jedynie dwa tygodnie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Cee

  • Kto jest objęty dwutygodniowym obowiązkiem

  • Jakie kary grożą za brak rejestracji

Kara i nowy system

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszyła już 1 lipca 2021 r. Właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek poinformować o tym, czego używają do ogrzewania swoich budynków - obowiązek dotyczy zarówno domów jednorodzinnych, bloków wielomieszkaniowych i budynków gospodarczych. 

CEEB ma pomóc w poprawie jakości powietrza. Rząd chce zbadać, czym ogrzewają swoje budynki Polacy i pomóc w ewentualnej wymianie źródła ciepła. W katalogu CEEB znajdzie się wiele możliwości grzewczych, nawet te ekologiczne.

Co do zasady Polacy mają rok na złożenie takiej deklaracji, ale niektórzy jedynie dwa tygodnie. Dlaczego?

Kara za pominięcie terminu

Dwutygodniowym terminem objęci są ci, którzy źródło ciepła uruchomili po 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że część Polaków ma czas jedynie do jutra.

Za niezgłoszenie budynku do CEEB grożą kary. Urzędnicy lub policja mogą wystawić mandat w wysokości 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu - kara może wzrosnąć do 5 tys. zł.

Deklarację można złożyć elektronicznie lub tradycyjnie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]