Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Coraz więcej sklepów omija zakaz handu. Zrobisz w nich zakupy choćby 21 lutego
Radosław Święcki
Radosław Święcki 21.02.2021 01:00

Coraz więcej sklepów omija zakaz handu. Zrobisz w nich zakupy choćby 21 lutego

Kolejna niedziela handlowa dopiero za miesiąc
Flickr/Marco Verch

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dziś obowiązuje zakaz handlu

  • Kiedy najbliższa niedziela handlowa

  • Czy rząd rozważa zawieszenie niedzielnego zakazu handlu

Kiedy kolejna niedziela handlowa?

Zła wiadomość dla osób planujących zrobienie dziś większych zakupów. W niedzielę 21 lutego obowiązuje zakaz handlu z pewnymi wyjątkami o których za chwilę. Na najbliższą niedzielę handlową trzeba będzie poczekać nieco ponad miesiąc.

Wspomniane wyjątki wynikają z faktu, że ustawa o zakazie handlu przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakupy będzie można zrobić w sklepach, w których za ladą staną ich właściciele. Zakaz handlu nie obowiązuje również w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, czy w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, czy kuponami gier oraz w placówkach pocztowych.

W związku z prowadzeniem usług pocztowych zakupów w niehandlowe niedziele można dokonywać np. w placówkach Żabki. Ich śladem pójdą teraz cztery sieci handlowe z Grupy Eurocash, a to za sprawą podpisanej z Pocztą Polską umowy o współpracy. Dzięki temu będą one mogły oferować usługi karierskie i w efekcie prowadzić działalność również w ostatnim dniu tygodnia. W ramach umowy przesyłki będą dostarczane przez pocztę do sklepów takich jak: Delikatesy Centrum, Lewiatan, Abc czy Euro Sklep.

Z zakazu handlu jak przypomina TVN 24 Biznes wyłączono tez placówki w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych. Ponadto zaopatrzenie będzie można zrobić w sklepach mieszczących się na dworcach, w portach i przystaniach morskich, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych oraz platformach wiertniczych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy nawet kara ograniczenia wolności.

W tym roku niedziela handlowa obowiązywała już 31 stycznia. Kolejna możliwość zrobienia zakupów w ostatnim dniu tygodnia jak wspomniano nastąpi za nieco ponad miesiąc. Niedziela handlowa obowiązywać będzie bowiem 28 marca, czyli w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą. Kolejne niedziele handlowe jak już informowaliśmy planowane są na ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę Sejm uchwalił na początku 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia tamtego roku) mieliśmy do czynienia de facto z ograniczeniem handlu, gdyż sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w 2019 roku już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W ubiegłym roku zakaz handlu zaczął już obowiązywać w praktyce, gdyż nie mogliśmy zrobić zakupów w niemal wszystkie niedziele, poza jedynie ośmioma wyjątkami. Podobnie sytuacja ma wyglądać w tym roku, chyba, że rządzący dokonają zmian w zakresie niedziel handlowych.

Będzie zawieszenie zakazu handlu?

O owe zmiany przynajmniej na okres pandemii od dłuższego czasu apelują różne środowiska jak m.in. pracodawcy, którzy chcą by zakaz handlu nie obowiązywał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i przez 180 dni od jego odwołania (za wyjątkiem niedziel, w które wypadają święta wolne od pracy), zaś pracownicy placówek handlowych mieliby zapewnione dwie wolne niedziele w miesiącu. Ponowne otwarcie sklepów w niedzielę miałoby w ocenie pracodawców ograniczyć redukcje etatów w handlu i sektorach ściśle z nim współpracujących, a także zwiększyć sprzedaż (wstępne szacunki pokazują, że obroty miałyby wzrosnąć o ok. 2 proc.) i wpłynąć na bezpieczeństwo klientów poprzez rozładowanie kolejek, z którymi zwykle mamy do czynienia w soboty.

Nie brakuje jednak odmiennych opinii. Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyziobiorców, reprezentujące m.in. małe sklepy skierowało niedawno do premiera Mateusza Morawieckiego list, aby właśnie w okresie pandemii nie zmieniać obecnych zasad.

Na początku roku redakcja BiznesInfo zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem czy planowane są zmiany dotyczące zawieszenia zakazu handlu w niedzielę. Resort odpowiedział naszej redakcji, że bierze pod uwagę różne stanowiska w tej sprawie.

- Do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wpływają zarówno postulaty podmiotów opowiadających się za zniesieniem bądź czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedziele i święta, jak również stanowiska podmiotów stanowczo popierających obecnie obowiązujące regulacje i sprzeciwiających się jakimkolwiek zmianom w tym zakresie. Obecnie analizujemy wspomniane informacje i sugestie związane ze stosowaniem przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – odpowiedziało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.