PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Kolejka starszych ludzi do piekarni i sklepu miesnego w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 1 Stycznia 2021

Niedziele handlowe w 2021 roku. Wiadomo już, kiedy będziemy mogli zrobić zakupy

Niedziele handlowe w nowym roku nie będą rozpieszczać fanów robienia zakupów. Rząd nie popuszcza pasa i cały czas twardo realizuje politykę zakazu handlu w niedziele. Mimo to, pojawiają się głowy o zawieszeniu tego przepisu i sprawieniu, aby niedziel handlowych było więcej. Jakie są realne szanse wprowadzenia tego pomysłu w życie i kiedy Polacy będą mogli zrobić zakupy w 2021 r.?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest historia zakazu handlu w Polsce i wyznaczenia siedmiu niedziel handlowych
  • Kiedy zrobimy zakupy w niedzielę w 2021 r.
  • Czy rząd planuje znieść zakaz handlu

Niedziele handlowe w nowym roku

Historia zakazu handlu w niedzielę ma w Polsce bardzo długą historię i nazywany jest przysłowiowym "biegiem przez płotki". Przypomnijmy, że już w 2014 r. w Sejmie został złożony obywatelski projekt regulujący niedziele handlowe oraz zakaz z nimi związany, jednakże wówczas został on odrzucony.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości do wprowadzenia zakazu handlu oraz ustanowienia kilku niedziel handlowych przygotowywał kilka lat i w końcu w marcu 2018 r. udało się to wprowadzić. Z czasem niedziel handlowych było coraz mniej, a obecnie Polacy mogą zrobić zakupy zaledwie w kilka wyznaczonych ustawowo niedziel nieobjętych zakazem.

Niedziele handlowe w 2021 r. będą należały do rzadkości, a Polacy muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem rządzący przewidzieli zaledwie siedem w ciągu całego roku. Zatem kiedy możemy spodziewać się niedziel handlowych w nowym roku?

Okazuje się, że niedzielami handlowymi przewidzianymi w przepisach są: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.

Nowa opłata właśnie weszła w życie. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić niedobrzeNowa opłata właśnie weszła w życie. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić niedobrzeCzytaj dalej

Niedziele handlowe i wyjątki od reguły

Ustawa przewiduje, aż trzydzieści dwa wyjątki od zakazu handlu w niedzielę. Przypomnijmy, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być m.in.: obiekty kultury (teatry, kina, kręgielnie, muzea), kawiarnie, kwiaciarnie, apteki, stacje benzynowe czy restauracje.

Niedziele handlowe zastane zostaną również w placówkach pocztowych oraz w sklepach, w których za ladą stoi właściciel oraz osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne. Zazwyczaj otwarte są sklepy sieci Żabka, Carrefour Express czy Delikatesy Centrum.

Jednocześnie coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że rząd chce czasowo wycofać się z zakazu handlu w niedzielę. - Zawieszenie przepisów w tym zakresie mogłoby potrwać nawet do końca trwania pandemii - powiedziała cytowana przez portal money.pl Olga Semeniuk, wiceminister pracy, rozwoju i technologii.

Co więcej rząd chce na stałe wprowadzić dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Podobna sytuacja miała miejsce w 2020 r., gdy rządzący zdecydowali się na wprowadzenie niedzieli handlowej 6 grudnia.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nowy obowiązek wpisania do ewidencji, trafią do niej miliony nazwisk. Może także i twoje
  2. 500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News