BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Kolejka starszych ludzi do piekarni i sklepu miesnego w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia

East News, Zofia i Marek Bazak

Niedziele handlowe w 2021 roku. Wiadomo już, kiedy będziemy mogli zrobić zakupy

1 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Niedziele handlowe w nowym roku nie będą rozpieszczać fanów robienia zakupów. Rząd nie popuszcza pasa i cały czas twardo realizuje politykę zakazu handlu w niedziele. Mimo to, pojawiają się głowy o zawieszeniu tego przepisu i sprawieniu, aby niedziel hand

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest historia zakazu handlu w Polsce i wyznaczenia siedmiu niedziel handlowych

  • Kiedy zrobimy zakupy w niedzielę w 2021 r.

  • Czy rząd planuje znieść zakaz handlu

Niedziele handlowe w nowym roku

Historia zakazu handlu w niedzielę ma w Polsce bardzo długą historię i nazywany jest przysłowiowym "biegiem przez płotki". Przypomnijmy, że już w 2014 r. w Sejmie został złożony obywatelski projekt regulujący niedziele handlowe oraz zakaz z nimi związany, jednakże wówczas został on odrzucony.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości do wprowadzenia zakazu handlu oraz ustanowienia kilku niedziel handlowych przygotowywał kilka lat i w końcu w marcu 2018 r. udało się to wprowadzić. Z czasem niedziel handlowych było coraz mniej, a obecnie Polacy mogą zrobić zakupy zaledwie w kilka wyznaczonych ustawowo niedziel nieobjętych zakazem.

Niedziele handlowe w 2021 r. będą należały do rzadkości, a Polacy muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem rządzący przewidzieli zaledwie siedem w ciągu całego roku. Zatem kiedy możemy spodziewać się niedziel handlowych w nowym roku?

Okazuje się, że niedzielami handlowymi przewidzianymi w przepisach są: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia oraz 19 grudnia.

Niedziele handlowe i wyjątki od reguły

Ustawa przewiduje, aż trzydzieści dwa wyjątki od zakazu handlu w niedzielę. Przypomnijmy, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być m.in.: obiekty kultury (teatry, kina, kręgielnie, muzea), kawiarnie, kwiaciarnie, apteki, stacje benzynowe czy restauracje.

Niedziele handlowe zastane zostaną również w placówkach pocztowych oraz w sklepach, w których za ladą stoi właściciel oraz osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne. Zazwyczaj otwarte są sklepy sieci Żabka, Carrefour Express czy Delikatesy Centrum.

Jednocześnie coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że rząd chce czasowo wycofać się z zakazu handlu w niedzielę. - Zawieszenie przepisów w tym zakresie mogłoby potrwać nawet do końca trwania pandemii - powiedziała cytowana przez portal money.pl Olga Semeniuk, wiceminister pracy, rozwoju i technologii.

Co więcej rząd chce na stałe wprowadzić dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Podobna sytuacja miała miejsce w 2020 r., gdy rządzący zdecydowali się na wprowadzenie niedzieli handlowej 6 grudnia.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >