Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niebywałe doniesienia dotyczące cen. Te produkty będą tańsze, eksperci nie mają wątpliwości
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.12.2023 10:28

Niebywałe doniesienia dotyczące cen. Te produkty będą tańsze, eksperci nie mają wątpliwości

Sklep spożywczy
Zofia i Marek Bazak/East News

W ostatnim czasie poziom inflacji nieco wyhamował. Czy to jednak oznacza, że możemy liczyć na mniejsze ceny żywności w sklepach? Okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste, a przewidywania ekspertów w tej kwestii nie pozostawiają wątpliwości. 

Zerowy VAT na żywność w 2024 roku

Kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny w sklepach jest zerowy podatek VAT na żywność, który ma obowiązywać do końca czerwca 2024 roku. Warto dodać, że nowy minister finansów, Andrzej Domański jakiś czas temu podkreślał, że trendy inflacyjne będą stale obserwowane i analizowane po to, by ewentualnie przedłużyć wsparcie dla Polaków w postaci zerowego podatku VAT czy też tarczy energetycznej. 

Zobacz także: Ksiądz wskazał wprost, ile włożyć do koperty na kolędzie. Wielu nie kryje zdumienia

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Co z cenami żywności w przyszłym roku?

W ostatnim czasie wysoki poziom inflacji nieco odpuścił i nie obserwujemy już dwucyfrowych wzrostów cen żywności. Jednak niestety nie jest to równoznaczne z tym, że w przyszłym roku będziemy płacić mniej za zakupy spożywcze. Dynamika cen będzie oczywiście niższa, ale wciąż dodatnia.  

- W całym roku dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych, według naszych prognoz, wyniesie średnio 5,2 proc. wobec 15,4 proc. w 2023 r. - prognozuje Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska podczas rozmowy z “Rzeczpospolitą”. 

Jedna kategoria produktów będzie tańsza

Okazuje się jednak, że jedna kategoria produktów spożywczych będzie znacznie tańsza, a dokładniej chodzi o oleje i tłuszcze. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie przewidywania, które mogą jeszcze się zmienić.

Na ceny żywności ma przede wszystkim sytuacja geopolityczna na świecie, ale także warunki pogodowe. - Prawdopodobieństwo anomalii pogodowych, niestety, rośnie. I znacząco utrudnia to prognozowanie, co będzie działo się na rynkach żywności - podkreśla ekspert.