Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie wypłacisz więcej niż 200 zł. Nagle zmniejszyli limit w bankomatach
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.06.2024 11:54

Nie wypłacisz więcej niż 200 zł. Nagle zmniejszyli limit w bankomatach

bankomat Euronet
Fot. materiały własne

Trwa protest operatora bankomatów. W całej Polsce zmniejszony został limit wypłat gotówki. Polacy nie wypłacą więcej niż 200 zł. Mamy oświadczenie Euronetu. Trudności, jakie czekają wszystkich przy bankomatach we wtorek 28 czerwca, to próba zwrócenia uwagi na sytuację finansową i koszty ponoszone przez operatorów.

Nagłe zmniejszenie limitów wypłaty gotówki w bankomatach

Na ekranach bankomatów sieci Euronet we wtorek 18 czerwca pojawia się specjalny komunikat. Niespodziewanie wprowadzono znacznie obniżone limity wypłaty gotówki. To nie błąd, a jednodniowy protest.

ZOBACZ TAKŻE: Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Limity wypłaty z bankomatów Euronet zostały 18.06 zmniejszone z 800 zł do zaledwie 200 zł. Limit dzienny wypłaty gotówki zaskoczy wielu Polaków. Takie działania to efekt wniosków wyciągniętych z racji przeprowadzonej Analizy Rynku Bankomatów w Polsce, przygotowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 r. Euronet wydał oświadczenie, gdzie tłumaczy powody przeprowadzenia protestu.

Ważny komunikat PGNiG. Dotyczy wszystkich Polaków

Protest Euronetu: nie wypłacisz więcej niż 200 zł

Od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów praktycznie nie zmieniła się. Doprowadziło to do sytuacji, w której krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów jakie ponoszą oni w związku z taką usługą - podaje Euronet w specjalnym komunikacie w związku z protestem.

Sytuacja dotyczy całego kraju i bez dwóch zdań będzie odczuwalna przez klientów. Euronet obsługuje ponad 7,5 tysiąca bankomatów w całym kraju. To aż 30 proc. wszystkich urządzeń, z których Polacy wypłacają gotówkę. Sieć podkreśla, iż chociaż niesie się wieść o śmierci tradycyjnych pieniędzy, to dane dotyczące wypłat wskazują na coś zupełnie innego.

Euronet: "sieci bankomatowe stały się krytycznym elementem infrastruktury finansowej kraju"

Bankomaty nigdy nie były tak istotne dla użytkowników w historii bankowości polskiej jak teraz – nigdy wcześniej nie obsługiwały tak dużych przepływów gotówkowych będących odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Przy mniejszej liczbie oddziałów bankowych i zamykaniu obsługi kasjerskiej, sieci bankomatowe stały się krytycznym elementem infrastruktury finansowej kraju. Tym bardziej krytycznym w obliczu zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa - czytamy w komunikacie Euronetu w związku z wprowadzeniem jednodniowych niższych limitów na wypłatę gotówki.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS wypłaci nawet 60 tys. zł. Konieczne złożenie wniosku

Czego oczekuje operator? Postulat jest jasny. Euronet chce, aby w obecnym systemie pobierania opłaty za wypłatę gotówki został zaktualizowany. Przedstawiciele firmy twierdzą, iż konieczne jest dostosowanie kosztów obsługi do realnych stawek świadczenia tej usługi.

Zrzut ekranu 2024-06-18 o 11.43.09.jpg
Protest Euronetu, limity wypłaty gotówki w bankomatach zostały zmniejszone