Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie uwierzysz co najmocniej podbija ceny mieszkań. Dane z rynku nie pozostawiają wątpliwości
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.07.2024 10:49

Nie uwierzysz co najmocniej podbija ceny mieszkań. Dane z rynku nie pozostawiają wątpliwości

blok
Fot. Pexels/Athena Sandrini

Okazuje się, że jeden szczegół w wyposażeniu mieszkania może znacząco zmienić cenę nieruchomości. Portal Otodom przedstawił raport, którego jasno wynika, że mieszkania z klimatyzacją są droższe. Co więcej, w ostatnim czasie rośnie na nie popyt, choć na rynku nie ma zbyt wielu takich ofert.

Coraz więcej osób poszukuje mieszkania z klimatyzacją

Portal Otodom opublikował niezwykle interesujący raport dotyczący nieruchomości, w których znajduje się klimatyzacja. Jak się okazuje, w ostatnich latach wzrósł popyt na takie mieszkania. Tylko w maju bieżącego roku, mieszkań na wynajem z takim wyposażeniem poszukiwano o 80 proc. częściej niż w ubiegłym roku, a najbardziej było to zauważalne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz w Katowicach.

Zobacz także: Wyrzucisz to do śmieci i zapłacisz nawet 5 tys. zł. Mandatu można uniknąć

Zacznie się już jutro w Pepco. Hitowe produkty kupisz za grosze

Ofert mieszkań z klimatyzacją wcale nie przybywa

Co ciekawe, choć popyt na mieszkania z klimatyzacją stale rośnie, to ofert nieruchomości z takim udogodnieniem wcale nie przybywa. Jak wynika z raportu przestawionego przez Otodom, w maju było tylko 4,5 tys. takich domów na sprzedaż, czyli zaledwie 6,5 proc. wszystkich lokali z tej kategorii. Jeśli chodzi o mieszkania, to ofert nieruchomości z klimatyzacją było 5,7 proc. z wszystkich ogłoszeń.

Ten jeden szczegół podbija ceny mieszkań

Co więcej, z raportu wynika także, że nieruchomości z klimatyzacją są droższe niż te, które tego udogodnienia nie posiadają. Jeśli chodzi o Warszawę, to za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić średnio 17 355 zł. Ceny lokali z klimatyzacją na rynku wtórnym są natomiast o 16 proc. wyższe. W przypadku Krakowa różnica stawek jest na poziomie 10-14 proc.

Zobacz także: Nowe zakrętki do butelek. Potrafią wkurzyć, ale czemu służą?