BiznesINFO.pl
NFZ z pomysłem na kolejki

MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Wielkie zmiany w NFZ. Zamiast lekarza, przyjmie nas pielęgniarka

11 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Szykują się ogromne zmiany w systemie podstawowej opieki zdrowotnej. NFZ chce skrócić kolejki, więc wpadł na pomysł, by pacjentów przyjmowały pielęgniarki.

NFZ ma pomysł jak skrócić kolejki do lekarzy. Pacjenci skarżący się na gorączkę, ze skaleczeniami lub cierpiący na bóle zamiast do internisty trafią do pielęgniarek. To one mają przeprowadzać badania i wypisywać recepty. Czy pomysł sprawdzi się?

NFZ ma pomysł na kolejki

Cytowana przez TVN24 w materiale magazynu "Polska i Świat" Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że pacjent, który zapisuje się do przychodni z takimi objawami jak katar, czy kaszel powinien w pierwszej kolejności trafić do pielęgniarki, która przeprowadzi z nim wywiad i zapisze podstawowe leki. Nowe rozwiązanie o którym mowa, to tzw. porada pielęgniarki. W jej trakcie możliwe będzie podanie niektórych leków, wystawienie recepty lub skierowania, a także opatrzenie rany. – Jeżeli stan pacjenta będzie na tyle poważny, że będzie on wymagał jednak specjalistycznej porady lekarskiej, to trafi do lekarza – mówi Mariola Łodzińska w TVN24.

Reportaż stacji informacyjnej dociera do pielęgniarek, które wskazują, że ich kompetencje i potencja jest nadal niewykorzystywany. Czują się one niedocenione, a niektórzy lekarze traktują pielęgniarki jak swojej asystentki. A warto przypomnieć, że aby zostać w Polsce pielęgniarzem lub pielęgniarką należy ukończyć 5-letnie studia na uczelni medycznej. Zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych liczą, że wprowadzenie porady pielęgniarek podniesie prestiż zawodu.

Łodzińska w TVN24 wskazuje, że nie każda pielęgniarka będzie przyjmowała pacjentów, a tylko te, które posiadają do tego stosowne uprawnienia. Przekierowanie części pacjentów do pielęgniarek pomoże rozładować kolejki w przychodniach.

Tagi:

NFZzdrowiesłużba zdrowia

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >