nbp
wallpaperflare.com
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Kwietnia 2020

NBP o niebywałym zjawisku. To pierwszy taki wynik w historii

NBP poinformowało, że na koniec marca 2020 roku wszystkich banknotów w obiegu było prawie 2 mld 521 mln sztuk, a ich wartość to ponad 263 mld 939 mln złotych. Poza tym NBP zdradził, po jakim czasie zużywa się średnio polski banknot.

NBP ujawnia, po jakim czasie zużywa się banknot

NBP opublikowało raport za pierwszy kwartał 2020 roku. Z danych NBP możemy się dowiedzieć, że banknot w Polsce zużywa się średnio po 413 dniach. Dopiero po tym czasie trafia znowu do instytucji. Co ciekawe, to pierwszy taki wynik od czasu, kiedy NBP zaczął podawać takie dane w 2007 roku.

W poprzednim kwartale, czyli w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku, banknot zużywał się średnio po 389 dniach. Rok temu było to 375 dni, a w czwartym kwartale 2007 roku czas zużycia wynosił 160 dni - zwraca uwagę NBP.

Biedronka wprowadza nowy produkt do sprzedaży. W czasie epidemii dla wielu jest niezbędnyBiedronka wprowadza nowy produkt do sprzedaży. W czasie epidemii dla wielu jest niezbędnyCzytaj dalej

NBP przedstawiło dane za I kwartał tego roku

Z danych opracowanych przez NBP wynika też, że na koniec marca tego roku wszystkich pozostających w obiegu banknotów było niemal 2 mld 521 mln sztuk, a ich łączna wartość wyniosła ponad 263 mld 939 mln zł. W poprzednim kwartale (2019) banknotów w obiegu było 2 mld 250,8 mln sztuk o łącznej wartości 233 mld 356 mln zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. TVN po raz pierwszy tak mocno odpowiada na atak Wiadomości TVP. Dziś w Faktach wyemitowano zaskakujący materiał

Ponadto NBP informuje, że w najwięcej w obiegu, bo ponad 1 mld 552 mln banknotów to nominał 100 zł. Najmniej używanych jest banknotów o nominale 500 zł, które zostały wprowadzone w lutym 2017 roku. W pierwszym kwartale tego roku było ich w obiegu 25,7 mln sztuk.

NBP ujawnia więcej danych

A co z pozostałymi nominałami? Jak podaje NBP, na koniec pierwszego kwartału 2020 roku banknotów o nominale 200 zł było 401 mln sztuk, o nominale 50 zł - 222,8 mln, o nominale 20 zł - 132,9 mln, a o nominale 10 zł w obiegu było 186,3 mln sztuk.

Warto przypomnieć, że zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymieniać na nowe w kasie dowolnego banku na terenie Polski.

Według ustawy o Narodowym Banku Polskim, bank centralny jest wyłącznym emiterem znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednego z owoców możemy niedługo sporo się naszukać w sklepach. Pandemia znacznie ogranicza zbioryJednego z owoców możemy niedługo sporo się naszukać w sklepach. Pandemia znacznie ogranicza zbioryCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  3. Polska na szarym końcu Europy w ilości przeprowadzanych testów
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Kraj, w którym sytuacja jest najgorsza. Wcale nie USA czy Włochy, wielu będzie zaskoczonych
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News