Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet kilkaset złotych więcej do emerytury. Rzeczniczka ZUS wskazuje kiedy najlepiej złożyć wniosek
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 14.07.2023 10:35

Nawet kilkaset złotych więcej do emerytury. Rzeczniczka ZUS wskazuje kiedy najlepiej złożyć wniosek

kalendarz
Biznesinfo

Osoby, które niebawem osiągną wiek emerytalny, powinny dobrze przemyśleć, kiedy zakończą aktywność zawodową. Rzeczniczka ZUS wskazuje, że lipiec to najkorzystniejszy miesiąc do złożenia wniosku o emeryturę. Można otrzymać nawet kilkaset złotych więcej niż składając wniosek w pierwszym półroczu. 

Lipiec najlepszym miesiącem do złożenia wniosku o emeryturę

Miesiąc złożenia wniosku o emeryturę ma znaczenie. W przesłanej informacji prasowej rzeczniczka ZUS Iwona Kowalska-Matis wyjaśnia, że w lipcu podczas wyliczania kwoty wypłacanej seniorowi brana jest pod uwagę zarówno waloryzacja roczna jak i kwartalna.

- A to sprawia, że wypłata może być nawet o kilkaset złotych wyższa niż wtedy, gdy np. ktoś złoży wniosek na początku roku – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Przy ustalaniu wysokości wypłaty istotna jest ilość lat pracy i wysokość opłaconych składek.  Im dłuższa praca, tym wyższa emerytura. 

Doskonała wiadomość dla seniorów. W lipcu dostaną wyższe emerytury

Rozwiązanie umowy o pracę i złożenie wniosku o emeryturę

Umowę o pracę najlepiej rozwiązać jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca - wtedy za ten miesiąc dostaniemy pensję i całą emeryturę. Jeśli jednak zdecydujemy się rozwiązać umowę o pracę ostatniego dnia miesiąca i złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy tego samego dnia, emerytura zostanie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.

Data, w której złożymy wniosek o emeryturę, jest istotna dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym terminie, czyli po miesiącu, w którym osiągnęły ten wiek. Najlepiej złożyć wniosek po dacie urodzenia, ponieważ wtedy przewidywane średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, co jest korzystniejsze.

W momencie przechodzenia na emeryturę nie trzeba kończyć ani zawieszać działalności gospodarczej czy rozwiązywać umowy zlecenia ani o dzieło. 

Kalkulator emerytalny

Wysokość emerytury można także sprawdzić w specjalnym kalkulatorze na stronie ZUS. Jest on przeznaczony dla osób, które jeszcze nie mają przyznanej emerytury.

- Część danych „zaciągnie” się automatycznie, część musimy wpisać sami. Prognoza jest naprawdę bliska ostatecznej kwoty, którą ZUS wyliczy przyszłemu emerytowi – zapewnia Iwona Kowalska-
Matis.

Podejmując decyzję o przejściu na emeryturę można się także skontaktować z doradcą emerytalnym w ZUS.

Tagi: Emerytura ZUS