Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 70 tys. zł dopłaty od państwa. Skorzystało już tysiące osób
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 28.05.2023 11:14

Nawet 70 tys. zł dopłaty od państwa. Skorzystało już tysiące osób

Pieniądze
BiznesInfo

Bank Ochrony Środowiska poinformował, że łączna pula środków przeznaczonych na dopłaty w ramach ścieżki leasingowej programu "Mój elektryk" wzrosła do 400 mln zł.

Coraz więcej elektryków

Na polskich drogach przybywa aut z napędem elektrycznym. Spora w tym zasługa dopłat, o jakie można ubiegać się w ramach programu „Mój Elektryk”. W 2022 roku kupiono w Polsce ponad 11 tys. nowych samochodów elektrycznych, podczas gdy w 2021 roku było to tylko 7,1 tys. takich pojazdów.

Dopłata dla klienta indywidualnego lub dla przedsiębiorcy

Program "Mój elektryk" przewiduje dwie możliwości otrzymania pieniędzy. Dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Dotacje dla osób fizycznych obsługiwane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ścieżka leasingowa prowadzona jest od listopada 2021 r. przez BOŚ. 

Maksymalna dopłata dla klienta indywidualnego wynosi 27 tys. zł, a dla przedsiębiorcy nawet 70 tys. zł. Zauważono, że od początku realizacji programu do BOŚ wpłynęło 7,9 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 262 mln zł, a NFOŚiGW zaakceptował dotychczas ponad 7,3 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 244 mln zł.

Ponad 67 tys. elektryków na polskich ulicach

W komunikacie wydanym przez BOŚ, przytoczono także dane Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, zgodnie z którymi w Polsce na koniec marca br. zarejestrowanych było łącznie 67,1 tys. samochodów z napędem elektrycznym.

W minionym roku najpopularniejszym nowym autem elektrycznym była Tesla Model 3. Klienci zakupili 761 sztuk tego pojazdu. Na podium znalazł się również Ford Mustang Mach-E, ze sprzedażą na poziomie 745 szt. oraz Nissan Leaf, który trafił do ponad 550 osób.