Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 620 zł miesięcznie. Wiemy, co zrobić, by dostać dodatkowe pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.11.2023 11:15

Nawet 620 zł miesięcznie. Wiemy, co zrobić, by dostać dodatkowe pieniądze

ręce
Pixabay

Zasiłek opiekuńczy na rodzica to jedno ze świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można z niego skorzystać, gdy rodzic potrzebuje pomocy i wsparcia w chorobie. Ile wyniesie taki zasiłek w 2023 roku?

Specjalny zasiłek opiekuńczy na rodzica

Często zdarza się tak, że w przypadku choroby bliskiej osoby, jesteśmy zmuszeni do zrezygnowania z pracy. Nawet jeśli rodzina dysponuje pewnymi oszczędnościami, to środki w szybkim tempie topnieją. Jest to spowodowane tym, że osoba chora potrzebuje często kosztownych leków i specjalistycznej opieki lekarskiej.  W takiej sytuacji jest możliwy do uzyskania specjalny zasiłek opiekuńczy.

Książki z czasów PRL warte tysiące złotych. Możesz nie wiedzieć, że je posiadasz

Kto może skorzystać z zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje tym, którzy podejmują się opieki nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i przy tym nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia. Zasiłek można także uzyskać, gdy rezygnujemy z pracy w celu podjęcia opieki nad osobą wymagającą długotrwałej opieki lub pomocy przy codziennych aktywnościach. 

Ile wynosi świadczenie w 2023 roku?

Aby otrzymać zasiłek, należy spełniać kryterium dochodowe. Dochód z roku, który poprzedza okres pobierania zasiłku nie może przekraczać 764 złotych netto na jednego członka rodziny.

Świadczenie wynosi 620 złotych miesięcznie przez cały okres zasiłkowy. Jest to rok liczony od 1 listopada danego roku. O takie dofinansowanie możemy się starać w wybranym momencie, w którym będziemy mieć taką konieczność.

Tagi: Zasiłek ZUS