Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Nadchodzi mObywatel 2.0. Wiemy, jakie zmiany czekają nas w nowej wersji aplikacji
Paula Drechsler
Paula Drechsler 08.05.2023 19:53

Nadchodzi mObywatel 2.0. Wiemy, jakie zmiany czekają nas w nowej wersji aplikacji

mobywatel
domena publiczna

W apce mObywatel można uzyskać dostęp do swoich dokumentów i danych. Na przełomie czerwca i lipca tego roku uruchomiona zostanie nowa wersja aplikacji, mObywatel 2.0.

Mnogość funkcji

W aplikacji mObywatel, która jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich, można sprawdzić swój dokument tożsamości, prawo jazdy, historię pojazdu, punkty karne, czy legitymacje, w tym szkolną, studencką czy emeryta-rencisty. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało właśnie, że liczba pobrań apki przekroczyła 10 milionów, a wkrótce wypuszczona zostanie jej zaktualizowana wersja.

Na przełomie II/III kw. br. ma wejść w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Wprowadzi ona znaczące zmiany w posługiwaniu się cyfrowymi dokumentami. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w postaci elektronicznej – to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać w kraju. „Ten elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości".

Nowa wersja mObywatel 2.0 ma zostać publicznie udostępniona w okresie wakacyjnym. Jak podaje Ministerstwo, aplikacja rozbudowana będzie o nowe funkcje i dokumenty, w tym mDowód. 

– W ciągu ostatnich dwóch lat liczba pobrań aplikacji mObywatel wzrosła pięciokrotnie. To świadczy o tym, że cyfryzacja usług publicznych jest potrzebna, a społeczeństwo oczekuje tych zmian — powiedział Janusz Cieszyński, Minister cyfryzacji.

Cyfrowe dokumenty

W aplikacji pojawi się przede wszystkim mDowód. Będzie to nowy, elektroniczny dokument tożsamości, który ma dać użytkownikom możliwość potwierdzenia tożsamości przy załatwianiu spraw w takich miejscach jak urzędy czy banki, oraz inne miejsca, w których aktualnie używamy dowodu osobistego. 

Nowością, która zostanie dodana nieco później, bo w 3 kwartale 2023 r., będzie możliwość zastrzegania swojego numeru PESEL. Jak czytamy na gov.pl, każdy obywatel będzie miał możliwość wprost w aplikacji zablokować swój numer PESEL, co ochroni przed kradzieżą tożsamości, przykładowo zaciągnięciem w jego imieniu zobowiązań finansowych lub prawnych.

Ułatwienia mają czekać także na świeżo upieczonych kierowców. Zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, mają automatycznie zyskiwać dostęp do tymczasowego elektronicznego dokumentu potwierdzającego, który upoważni do prowadzenia auta.

Aplikacja ma wyjść naprzeciw  oczekiwaniom użytkowników, a jak twierdzi Cieszyński, te skupiają się na możliwości zdalnego załatwiania spraw urzędowych. 

Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0. – docelowo to będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktu z urzędami. Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak, jak tymi tradycyjnymi – minister.

Nie tylko dowód i prawo jazdy

Apka w nowej wersji ma też umożliwić płacenie on-line za różnego rodzaju usługi administracyjne. W teorii takie transakcje mają przebiegać bez żadnej prowizji i zaledwie w kilku kliknięciach. W taki sposób zapłacimy np. za podatek od nieruchomości i wniesiemy inne samorządowe opłaty. Dzięki usłudze ePłatności wszystkie zobowiązania finansowe, jakie wystawił nam urząd, będą pod kontrolą z poziomu aplikacji, czytamy na gov.pl.

Ministerstwo podaje też statystyki instalacji mObywatela:

  • 1 stycznia 2020 – 776 600 zainstalowanych aplikacji,
  • 1 stycznia 2021 – 2 004 849 zainstalowanych aplikacji,
  • 1 stycznia 2022 – 6 625 566 zainstalowanych aplikacji,
  • 12 kwietnia 2022 – 7 564 886 zainstalowanych aplikacji,
  • 30 listopada 2022 – 9 002 126 zainstalowanych aplikacji,
  • 14 kwietnia 2023 – 10 014 437 zainstalowanych aplikacji.

Do najbardziej popularnych funkcji, które obecnie znajdują się w aplikacji mObywatel, należą m.in. sprawdzanie punktów karnych oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z tych opcji skorzystało wg. Ministerstwa już ponad 6 milionów osób. Użytkownicy mają doceniać również możliwość skorzystania z Karty Dużej Rodziny – pobrało ją 556 tys. osób.