Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Most Uniwersytecki dźwigał 15 tys. aut dziennie. Nagle po 7 latach od budowy grozi zawaleniem
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:30

Most Uniwersytecki dźwigał 15 tys. aut dziennie. Nagle po 7 latach od budowy grozi zawaleniem

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy grozi zawaleniem. Zamknięta trasa, budowniczowie się bronią.
pixabay, WikimediaImages

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie uszkodzenia wykryto na Moście Uniwersyteckim

  • Jakie stanowiska wydano w tej sprawie

  • Jakie środki wdrożono w tej sprawie

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy grozi zawaleniem

Most Uniwersytecki budził ogromne zainteresowanie Bydgoszczan oraz turystów. Na moście nie znajdziemy ścieżek rowerowych oraz chodników, a poruszać po nim mogą się tylko pojazdy mechaniczne, np.: autobusy, ciężarówki czy samochody osobowe. W związku z tym dzień przed otwarciem Mostu Uniwersyteckiego otwarto go dla mieszkańców miasta.

Radosna feta związana z Mostem Uniwersyteckim trwała zaledwie 7 lat, bowiem ten aktualnie grozi zawaleniem. Co więcej, ruch na rzece Brda pod mostem także został zamknięty. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zwołał konferencję prasową, na której przedstawiono wyniki ekspertyzy Mostu Uniwersyteckiego.

- W obecnym stanie technicznym konstrukcja jest bezpośrednio zagrożona awarią, mogącą doprowadzić do katastrofy budowlanej - napisał w swoim raporcie Krzysztof Żółtowski, prof. nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej cytowany przez "Gazetę Wyborczą". A co na to budowniczowie bydgoskiego mostu?

Okazuje się, że główni wykonawcy Mostu Uniwersyteckiego nie mają sobie nic do zarzucenia. Marek Gotowski z firmy Gotowski w Bydgoszczy i Wojciech Pater reprezentujący Mosty Łódź w niedzielę, 31 stycznia, wydali wspólne oświadczenie.

Bydgoszcz wstrząśnięta sytuacją z Mostem Uniwersyteckim

W swoim wspólnym oświadczeniu podkreślili, że projekt, a wykonanie budowy mostu to dwie różne sprawy. Za tę pierwszą kwestię odpowiedzialny był Transprojekt Gdańsk.

"Należy zwrócić uwagę na fakt, że roboty zostały wykonywane zgodnie z dostarczonym przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej projektem, prowadzone i odebrane przez nadzór ZDMiKP" - napisano w oświadczeniu cytowanym przez "GW".

"Otrzymany w dniu dzisiejszym (tj. 29.01.2021) raport przygotowany przez specjalistów z zakresu inżynierii mostowej wskazuje, że połączenie przęsła z linami (wantami) są za słabe i mogą nie utrzymać ciężaru całego obiektu. Element mocujący wanty z płytą pomostu, uległ trwałemu odkształceniu. Otrzymane ekspertyzy wskazują na możliwość wystąpienia błędów na etapie projektu mostu" - opublikowano na profilu w mediach społecznościowych ZDMiKP w Bydgoszczy.

Zarząd ogłosił, że natychmiast rozpoczyna prace naprawce, które mają potrwać do września. Inwestycja budowana była w latach 2010 - 2013.

Tagi: Polska