laboratorium-pixabay-jarmoluk
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Maja 2020

GW: Wielki sukces naukowców z Bydgoszczy, rozwikłali tajemnicę koronawirusa. Udało im się pierwszym na świecie

Koronawirus wciąż skrywa wiele tajemnic przed badaczami. Także tymi z Polski, którzy pracują w pocie czoła, żeby jak najlepiej zrozumieć działanie SARS-CoV-2. Naukowcy z Bydgoszczy odkryli, co odpowiada za uszkodzenie węchu u pacjentów z koronawirusem - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Koronawirus. Naukowcy z Bydgoszczy odkryli, co odpowiada za uszkodzenie węchu

Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod przewodnictwem prof. Rafała Butowta prowadzą badania nad tym, jak koronawirus może wniknąć do mózgu przez układ węchowy. Badacze opublikowali już dwa artykuły naukowe na ten temat, m.in. w amerykańskim czasopiśmie ACS Chemical Neuroscience.

Niemcy ze specjalnym apelem do Polski. Wzywają nas do całkowitego zdjęcia jednego obostrzeniaNiemcy ze specjalnym apelem do Polski. Wzywają nas do całkowitego zdjęcia jednego obostrzeniaCzytaj dalej

Koronawirus i węch. Badacze z CM UMK już wiedzą

Zdaniem badaczy to nie neurony węchowe, a prawdopodobnie jakieś komórki nieneuronalne w obrębie nabłonka węchowego są najpierw zakażane przez koronawirusa. To była pierwsza hipoteza naukowców. W drugiej udało im się zidentyfikować komórki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Uważaj, abyś nie dostał kolosalnego mandatu od jutra. Jak dotrzeć do fryzjera lub kosmetyczki?

- Są to tzw. komórki podporowe, które są istotną częścią nabłonka węchowego, gdyż współpracują metabolicznie z neuronami węchowymi, pomagając niejako neuronom odbierać bodźce zapachowe - wyjaśnia prof. Butowt, cytowany przez “GW”.

Już jutro kierowców czekają wielkie zmiany. Dotyczą rządowych restrykcjiJuż jutro kierowców czekają wielkie zmiany. Dotyczą rządowych restrykcjiCzytaj dalej

Badacze z Bydgoszczy pierwszymi na świecie

Naukowcy jako pierwsi na świecie postawili hipotezę, że do uszkodzenia węchu u pacjentów z koronawirusem dochodzi przez uszkodzenie tych komórek podporowych. W efekcie neurony węchowe nie działają poprawnie. To oznacza, że koronawirus nie uszkadza neuronów węchowych bezpośrednio, ale pośrednio.

Prof. Butowt zaznacza, że zjawisko przenikania koronawirusa do mózgu musi być dalej badane, ponieważ to umożliwi przewidzenie powikłań po chorobie COVID-19 i tworzenie metod na blokowanie takich ścieżek - czytamy w “GW”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przeraźliwa wizja Jackowskiego. Już się zaczęło. Jasnowidz powiedział co stanie się w Warszawie
  2. Kobieta sfotografowała swojego synka. Zwykłe zdjęcie pomogło postawić porażającą diagnozę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Stan zagrożenia może być wydłużony o kolejny miesiąc. Wiadomość potwierdził premier Hiszpanii
Radiowa Trójka zostanie bez dziennikarzy? Po Niedźwiedzkim kolejne wypowiedzenieRadiowa Trójka zostanie bez dziennikarzy? Po Niedźwiedzkim kolejne wypowiedzenieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News