Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ministerstwo Zdrowia usunęło lek z listy refundowanych. Dla chorych to koszt 400 zł
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:21

Ministerstwo Zdrowia usunęło lek z listy refundowanych. Dla chorych to koszt 400 zł

Marek Bazak/EAST NEWS
Marek Bazak/EAST NEWS

Refundacja przestała obejmować lek na zapalenie jelit. Dotychczas pacjenci płacili za niego 3 zł. Od maja 2021 r. cena tego preparatu wzrosła do ok. 400 zł. Eksperci alarmują, że wielu chorych nie będzie stać na tak drogi lek i przestaną go przyjmować, co odbije się na ich zdrowiu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiego leku nie obejmuje już refundacja

  • Kto najbardziej odczuje te braki

  • Co na ten temat mówi Ministerstwo Zdrowia

Refundacja leku na zapalenie jelit wstrzymana. Ceny wystrzeliły

Refundacja leków pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Dotychczas pacjenci przyjmujący budezonid, substancję czynną stosowaną przy leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego, nie musieli martwić się o finanse. Wszystko zmieniło się w maju 2021 r., kiedy preparat zawierający budezonid - Cortimente MMX, został usunięty z listy leków refundowanych.

Portal gazeta.pl donosi, że obecnie żadnego leku stosowanego do leczenia tego schorzenia nie obejmuje refundacja. W 2020 r. z listy zdjęto preparaty z mesalazyną. Z kolei w 2019 r. refundacja przestała dotyczyć preparatów o nazwie Entocort oraz Cortiment. Rezultat? Gwałtowna podwyżka cen.

Dotychczas za Cortimente MMX chorzy płacili zaledwie 3 zł. Po usunięciu preparatu z listy leków refundowanych muszą przygotować się na wydatek rzędu ok. 400 zł.

Refundacja jest potrzebna. Brak finansowego wsparcia uderzy w osoby starsze

Decyzja o wstrzymaniu refundacji na lek będzie brzemienna w skutkach. Jacek Hołub z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita przyznał w rozmowie z portalem abczdrowie.pl, że stracą na tym przede wszystkim osoby starsze.

Refundacja była dla nich bardzo często jedyną drogą, aby zakupić lek. W obecnej sytuacji nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak ogromny wydatek. Tym bardziej, że zazwyczaj biorą także inne, drogie leki.

- Istnieje ryzyko, że oni po prostu przestaną go przyjmować, a to w wielu przypadkach grozi zaostrzeniem choroby - zwrócił uwagę ekspert. Jednak chorzy wyłącznie na zapalenie jelita grubego to nie jedyni poszkodowani.

Mikroskopowe zapalenie jelita dotyka zazwyczaj osoby, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi m.in. reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą czy chorobą Hashimoto. - Ich wydatki na leki także drastycznie wzrosną - alarmował Hołub.

Resort zdrowia: refundacja wymaga ponownej oceny

Prof. Grażyna Rydzewska, prezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, zwróciła uwagę, że są szanse, aby refundacja jako wskazanie rejestracyjne została przywrócona od 1 lipca 2021 r. Aktualnie brak refundacji leku dotyczy wyłącznie mikroskopowego zapalenia jelita grubego, a pozostałe wskazania Cortiment MMX nadal mają być refundowane. To poważna luka, która stwarza zagrożenie dla chorych.

Wszystko jednak zależy od decyzji resortu zdrowia. Jakie są szanse na to, aby refundacja została wznowiona? Ministerstwo twierdzi, że kontynuacja refundacji będzie wymagała ponownej oceny. - Resort […] dołoży wszelkich starań, aby wniosek został sprawnie przeprocedowany, a terapia ponownie pojawiła się na wykazie leków refundowanych - oznajmił Jarosław Rybarczyk, główny specjalista z Biura Komunikacji MZ.

Przedstawiciel resortu zwrócił uwagę, że brak refundacji nie oznacza, że lek zniknie z aptek i będzie „przejściowo pełnopłatny w tym wskazaniu”. Jego zdaniem część osób może wybrać także alternatywne terapie innymi substancjami czynnymi po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]