Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ministerstwo szykuje zmiany prawne. Może zapukać do Ciebie straż miejska
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.09.2023 08:40

Ministerstwo szykuje zmiany prawne. Może zapukać do Ciebie straż miejska

Kontrole Straży Miejskiej
BiznesINFO

Już wkrótce właściciele nieruchomości mogą się nieźle zdziwić, widząc pod drzwiami strażników miejskich chcących przeprowadzić kontrolę. Wszystko za sprawą ustawy, nad którą pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - oraz brakiem jednego dokumentu, co ma być karane grzywną.

Prace Ministerstwa

Projekt ustawy opracowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma nadać strażnikom miejskim uprawnienia do przeprowadzania kontroli w domach Polaków. Konkretnej daty wejścia prawa w życie jeszcze nie ujawniono.

Jak jednak podaje portal Interia.pl, Ministerstwo opublikowało projekt nowej ustawy. Okazuje się, że oprócz kontroli, strażnicy posiadaliby również możliwość nałożenia grzywny na tych mieszkańców, którzy nie będą posiadać wymaganego dokumentu podczas takiej kontroli.

Martwy zapis

Dokument, o który jest całe zamieszanie, to dowód wpisu budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek wpisu wprowadzono razem z ewidencją ponad 2,5 roku temu, jeżeli źródło spalania paliw nie jest większe niż 1MW mocy cieplnej. Właściciele już istniejących budynków mieli pół roku na wpisanie ich do ewidencji, zaś nowe budynki muszą się w niej pojawić w ciągu 14 dni.

Jak jednak zaznacza Interia.pl, z CEEB od początku jest jeden problem. Za brak wpisu do CEEB jest przewidziana grzywna - tyle, że w ustawie wprowadzającej ewidencję nie przewidziano, kto ma uprawnienia do jej nakładania. De facto prawo jest więc martwe, a “zapominalskich” nie spotyka żadna kara za brak wpisu. Projekt ustawy MSWiA ma to jednak zmienić.

Wpis jest bezpłatny

Co zatem mają zrobić ci, którzy przez ostatnie dwa i pół roku nie wpisali budynku do ewidencji pomimo obowiązku? W świetle projektu ustawy nie pozostaje im nic innego, jak możliwie najszybciej wpisać swój budynek do CEEB i nie martwić się ryzykiem otrzymania grzywny podczas kontroli.

Według informacji Interii, wpisanie budynku do CEEB jest całkowicie bezpłatne i możliwe drogą tradycyjną (w urzędzie gminy lub miasta), listowną oraz przez internet. We wpisie oprócz podstawowych danych budynku jak np. adres czy rodzaj obiektu muszą się znaleźć też dane o ilości i rodzajach źródeł ciepła.

Tagi: kontrola MSWiA