BiznesINFO.pl > Energetyka > Miliony ton węgla jadą do Polski
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 26.09.2022 16:45

Miliony ton węgla jadą do Polski

węgiel-kamienny-east-news
public domain

Polskie spółki są w trakcie sprowadzania milionów ton węgla do naszego kraju. Wicepremier Jacek Sasin informuje, że do końca roku trafi do nas 11,2 mln ton węgla.

Miliony ton węgla już niedługo trafią do Polski

Wicepremier Jacek Sasin przekazał, że dwie polskie spółki PGE Paliwa i Węglokoks do końca roku sprowadzą 11,2 mln ton węgla.

Podczas wywiadu dla TVP Sasin zapewnił, że będzie to węgiel zmieszany, węgiel energetyczny.

Dodał, że około 25% z tego węgla to będzie węgiel dostępny dla gospodarstw domowych.

„Chcemy poprosić o współpracę samorządy. Możemy dostarczać węgiel np. do spółek komunalnych po znacznie niższej cenie, niż oferowana jest na składach węglowych, gdzie węgiel kosztuje 3,5 tys. zł za tonę, a nawet więcej” – mówił minister aktywów państwowych.

"Węgiel możemy dostarczyć do samorządów w cenie 2,5 tys. zł z VAT, czyli 2-2,1 tys. zł plus VAT. Jeśli samorządy chciałyby uczestniczyć, to PGE Paliwa i Węglokoks będą w stanie ten węgiel dostarczać. W tej chwili są rozsyłane oferty do wszystkich samorządów" – dodał.

Nowy podatek od nadzwyczajnych zysków

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował również niedawno, że dzięki nowemu podatkowi od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa, do budżetu państwa trafi dodatkowe 13,5 mld zł.

Rząd zapewnia, że te dodatkowe pieniądze zostaną użyte w celu poradzenia sobie z wysokimi cenami energii.

Tagi: węgiel
Polecane