BiznesINFO.pl

Obraz Henryk Niestrój z Pixabay//CC0

Wojsko sprzedaje mieszkania za bezcen. Jest kilka ciekawych ofert, ceny od 1328 zł za metr

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Mieszkanie za grosze? Tak, to możliwe. Agencja Mienia Wojskowego znów organizuje przetarg na sprzedaż nieruchomości. Przyglądamy się ofertom lokali od wojska. Położone są one zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich i spokojnych wioskach. Na co uważać i jakie są warunki zakupu mieszkania od wojska? Warto wiedzieć, bo ceny powalają - są nawet dwukrotnie niższe od średniej. Trzeba jednak uważać na haczyki.

Mieszkanie od wojska

Mieszkania są średnio dwa razy tańsze od średniej w danym mieście. Należy jednak mieć na uwadze, że ich stan techniczny najczęściej kwalifikuje je do generalnego remontu od razu po zakupie. Warto także pamiętać, że ceny podane przez AMW są cenami wywoławczymi, a licytacje mają formę ustnych przetargów nieograniczonych. Co to oznacza? Wziąć udział w "bitwie o mieszkanie" może dowolna liczba chętnych, a wygrywa ten kto zaoferuje największą kwotę. W ten sposób wojsko zdobywa fundusze, a przy okazji pozbywa się zbędnych lokali. O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby stanąć do przetargu należy wpłacić wadium. Kaucja wynosi od 5 do 10 proc. wywoławczej wartości mieszkania. Jeżeli wygramy przetarg, pieniądze są traktowane jako zaliczka do zadeklarowanej kwoty. W przypadku, gdy nie uda nam się wylicytować kwatery, gotówka wraca na nasze konta. Ale uwaga - w przypadku, gdy to my zaproponujemy najatrakcyjniejszą kwotę, ale nie zdecydujemy się na finalizację umowy, wówczas stracimy pieniądze. Gdzie szukać przetargów? Są one regularnie ogłaszane przez AMW na swojej stronie internetowej.

Mieszkania i działki

Obecnie wojsko oferuje ponad 52 lokale w 10 województwach. Największym miastem, w którym możemy zakupić mieszkanie jest Częstochowa. Wojsko chce odsprzedać tam 36-metrową kawalerkę. Cena? Jedynie 125 tysięcy złotych. To daje 3415 zł za metr kwadratowy, czyli o prawie 600 zł taniej za metr, niż wynosi średnia w tym mieście. Większość przetargów dotyczy jednak lokali w mniejszych, choć niemniej atrakcyjnych miejscowościach. O ile w poprzednim przetargu królowało województwo lubuskie, tak teraz najwięcej ofert dostępnych jest w aglomeracji łódzkiej.

AMW wyprzedaje liczne kwatery w blokach w Lezicy Wielkiej - jest to urocza wieś położona nad jeziorem. Znajduje się niespełna 40 kilometrów od centrum Łodzi i jedynie 30 kilometrów od Zgierza. Oferta mieszkań jest bardzo różnorodna. Znajdziemy między innymi duże, nawet kilkupokojowe mieszkania o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych oraz kawalerki. Ceny? Śmiesznie niski - od 1372 zł do 1909 zł za metr kwadratowy. Jednak Aglomeracja Łódzka to niejedyny obszar, w którym warto rozważyć kupno mieszkania. AMW oferuje także lokale między innymi na Mazurach (Szeroki Bór, 10 km od jeziora Śniardwy - 1328 zł/ m kw.), Opolszczyźnie (Polska Nowa Wieś, 10 km od Opola - od 2059 do 2215 zł za m kw.).

Oraz garaże

AMW oferuje jednakże nie tylko mieszkania. Do kupienia są także działki budowlane. I to naprawdę atrakcyjne. Na przykład w oblewanym ze wszystkich stron wodami, niespełna 3-tysięcznym Dzwinowie w województwie zachodniopomorskim wojsko oferuje działki w cenie już od 404 zł za m kw. Jak podają eksperci z portalu Bankier, jest to co prawda o wiele wyższa cena, niż średnia w tych okolicach, jednak wynika ona z lokalizacji. Działki są położone mniej niż pół kilometra od plaż na wyspie Wolin.

Do kupienia są także działki w Krakowie. Mają one charakter budowlany i wielkość od 9 do nawet 30 arów. Ceny nie są wygórowane - wynoszą od 220 do 240 zł za metr kwadratowy, czyli trzy razy mniej niż średnia na rynku. Jeżeli chodzi o wielkie miasta, to AMW może również zaoferować parcele w Poznaniu. Ceny w mieście kozłów zaczynają się od 355 zł za metr kwadratowy. Jak podaje Bankier, w ofercie AMW są również garaże, miejsca postojowe oraz lokale użytkowe.

Ustawa budżetowa zakłada, że pieniądze mają trafić do nauczycieli najpóźniej 30 września z wyrównaniem od 1 września 2020 r. Z uwagi na planowaną podwyżkę Ministerstwo Edukacji Narodowej zwiększyło subwencję oświatową o 6,2 proc. (49 mld 835 mln 775 tys. zł). Być może ta podwyżka uciszy na pewien czas głosy sprzeciwu nauczycieli, którzy niejednokrotnie zwracali uwagę na niegodziwe płace.

Tagi:

Wojsko Polskiemieszkanieceny mieszkań

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]