Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz w domu takie książki z PRL-u? Są warte fortunę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.07.2024 14:34

Masz w domu takie książki z PRL-u? Są warte fortunę

stare książki
Fot. Pixabay/bboellinger

Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że na swojej półce z książkami posiadają prawdziwy skarb. Kolekcjonerzy poszukują książek z czasów PRL-u i są w stanie zapłacić za nie fortunę. Warto dokładnie przejrzeć swoją domową biblioteczkę, bo można naprawdę sporo zarobić.

Kolekcjonerzy zapłacą fortunę za takie książki

Z całą pewnością wiele osób ma w swoim domu książki, które zostały wydane jeszcze w czasach PRL-u. Często posiadacze takich egzemplarzy nawet nie mają pojęcia, że mogą na takich książkach zarobić pokaźną sumkę. Kolekcjonerzy interesują się dziełami, które mają określone cechy.

Przede wszystkim, najcenniejsze dla kolekcjonerów są pierwsze wydania i edycje limitowane. Ogromne znaczenie w kwestii ceny książki mają także ozdoby wykonane z drogich materiałów. Kluczową rolę odgrywa stan książki. Im mniej zniszczona, tym jej wartość będzie wyższa.

Szykują się zmiany dla kierowców. Wyższe kary za najczęściej popełniane wykroczenie

Lepiej sprawdź wszystkie półki, te książki z PRL-u są warte fortunę

W sieci znajdziemy całe mnóstwo aukcji internetowych, gdzie sprzedawane są książki z czasów PRL-u. Okazuje się, że ceny niektórych egzemplarzy zwalają z nóg. Przykładowo, “Władca Pierścieni” Tolkiena w skórzanej oprawie kosztuje 2500 zł. Komiksy Tadeusza Borowskiego to koszt rzędu od 1000 zł do 1500 zł. Pierwsze wydanie książki Stanisława Lema “Astronauci” z 1951 roku kosztuje z kolei 1200 zł.

Zobacz także: Te długi się nie przedawniają. Dłużnicy nie mogą o nich zapomnieć

Książki z PRL-u warte tysiące złotych

Niektóre książki z czasów PRL-u są warte tysiące złotych. Jeden z antykwariatów wystawił na sprzedaż pierwsze wydanie “Małego Księcia”  autorstwa Antoine'a de Saint-Exupery'ego z 1947 r. Cena książki to ponad 30 tysięcy złotych.

Na “Dziady” Adama Mickiewicza z 1896 roku trzeba wydać 4500 złotych, a na “Pana Tadeusza” z ilustracjami E.M Andriollego - 7000 złotych. Pierwsze wydanie “Sanatorium pod klepsydrą” Bruno Schulza z 1937 roku zostało wystawione na aukcję internetową za ponad 86 tys. zł. “Pisma Pomniejsze” z 1886-9 r., seria 1-3 zostały wycenione na 108 495, 66 zł.