BiznesINFO.pl
Mandat za brak maseczki do zmiany

Marek BAZAK/East News

Jest problem z mandatami za maseczki. Chcą zaostrzenia obowiązku

22 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Mandat za brak maseczki w dalszym ciągu budzi wiele wątpliwości. Unia Metropolii Polskich zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości i MSWiA z prośbą o unormowanie przepisów. Największe kontrowersje towarzyszą karom nakładanym przez funkcjonariuszy stra

Postulat zmian w mandatach za brak maseczki

Maseczki to obowiązkowy atrybut w trakcie podróży komunikacją miejską czy wizyty w sklepie. Mandat za ich brak został wprowadzony na mocy rozporządzenia, co zrodziło ogromny chaos prawny. Na niejasne przepisy w tej sprawie zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Do jego retoryki przychylają się także samorządowcy zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich. Do ugrupowania, na czele którego stoi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, należą: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Lublin, Szczecin, Białystok i Katowice.

Business Insider Polska podaje, że członkowie UMP zaapelowali do resortu sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji o doprecyzowanie regulacji wdrożonych w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak na razie komunikat z 8 września pozostaje jednak bez odpowiedzi.

Mandat nałożony przez straż miejską bezprawny?

"Niejasne przepisy ustaw i rozporządzeń powodują, że nie do końca jest jasne, czy straże miejskie mogą wystawiać mandaty osobom, które nie noszą maseczek, czy nie", czytamy w oficjalnym oświadczeniu UMP. Przedstawiciele ugrupowania zgłaszają problemy z wykładnią rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r.

Na mocy tego dokumentu obywatele mają obowiązek zakładać maseczki m.in. w autobusach i sklepach. Jednak przepisy nie doprecyzowują, czy za koronawirusową niesubordynację mogą karać także funkcjonariusze straży miejskiej.

Jeszcze większy chaos prawny wprowadza art. 43 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przepis wskazuje, że podmiotami uprawnionymi do nakładania mandatów za brak maseczki są: policja, straż graniczna, inspekcję sanitarna.

Natomiast funkcjonariusze straży miejskich (gminnych) zostali w tym wyliczeniu pominięci. UMP twierdzi, że brak klarownych przepisów w sprawie strażników miejskich utrudnia skuteczne egzekwowanie obowiązku nakładania maseczki.

Tagi:

Maseczkimandat

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >