Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zima nie odpuszcza, policja również. Bardzo łatwo załapać się na mandat 500 zł
Maria Glinka
Maria Glinka 31.01.2021 01:00

Zima nie odpuszcza, policja również. Bardzo łatwo załapać się na mandat 500 zł

Mandat zimą
Pixabay/AndrzejRembowski

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jaki mandat zimą narażają się kierowcy

  • Za które niewłaściwe działania grozi największa kara

  • Jak prawidłowo odmrażać samochód

Mandat za niewłaściwe przygotowanie auta do jazdy

Zima nie odpuszcza, co sprawia, że szanse na mandat są znacznie większe. Na nieprzyjemne konsekwencje narażają się przede wszystkim kierowcy, którzy pozostawiają samochody na otwartym powietrzu. W wielu regionach Polski temperatura nad ranem oscyluje obecnie poniżej zera, a kierowcy zmagają się z długotrwałym przygotowywaniem samochodu do jazdy.

Część z nich najpierw decyduje się na włączenie silnika. Dzięki ciepłym podmuchom powietrza lód topnieje, a kierowca może przejść do skrobania i odśnieżania pojazdu. Jest to sposób szybki, ale nielegalny.

Przepisy są jednoznaczne - art. 60 ustawy Prawo o ruchu drogowym zabrania postoju samochodu z włączonym silnikiem. Oznacza to, że gdy policja przyłapie kierowcę na tym niedozwolonym czynie to ma prawo wystawić mandat w wysokości 100 zł.

Wysokie mandaty za zakłócanie spokoju i stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze

Za włączony silnik można otrzymać także mandat rzędu 300 zł. TVN24 przypomina, że policja ma prawo nałożyć wyższą karę, jeżeli napęd pracuje zbyt głośno i jest uciążliwy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. gdy auto stoi pod oknem sąsiada. Argumentem, na mocy którego funkcjonariusze wymierzają mandat w wysokości 300 zł za pracujący silnik jest także emisja zbyt dużej ilości spalin.

Jednak nie tylko włączony napęd może przysporzyć kierowcom poważnych problemów. Na zdecydowanie wyższy mandat narażają się osoby, które nieodpowiednio odśnieżą auto. Jazda z zaśnieżonym dachem stanowi bowiem poważne zagrożenie nie tylko dla kierowcy, którego widoczność może być ograniczona poprzez osuwający się śnieg.

Niewłaściwe przygotowanie samochodu do jazdy może mieć także brzemienne skutki dla pozostałych uczestników ruchu. Topniejący śnieg z łatwością osuwa się na inne pojazdy lub toruje im drogę. Dlatego też za nieodpowiednie odśnieżenie auta należy się mandat rzędu 500 zł.

Należy także pamiętać, że kara grozi każdemu, kto nie usunął śniegu lub lodu z szyb, lusterek czy tablicy rejestracyjnej. Za takie niedopatrzenie policja może wystawić mandat od 20 do 500 zł.

Prawidłowe odśnieżanie, które uchroni cię przed mandatem

Chcąc uniknąć przykrych konsekwencji finansowych, warto zadbać o odpowiedni sprzęt do odśnieżania pojazdu. Można rozważyć zakup specjalnej osłony na szybę. Cena pokrowca waha się między kilka a kilkadziesiąt złotych, a może sprawić, że codzienne żmudne przygotowanie auta do jazdy nie będzie już konieczne.

Alternatywną metodą odśnieżania pojazdu jest zastosowanie skrobaczki. Jest to sprzęt o dużej skuteczności. Jednak warto pamiętać, że urządzenie nie zawsze jest bezpieczne. Jeżeli do szronu przedostanie się piasek to istnieje duże ryzyko, że ziarna zarysują szybę.

Dużo bardziej bezpieczne są środki odmrażające w sprayu. Tego typu substancję rozpyla się bezpośrednio na szybę. Po chwili można zetrzeć roztopiony lód szmatką lub gumową ściągaczką. Substancja sprawia, że szyby nie ulegają ponownemu oblodzeniu, co jest ogromnym plusem tej metody.