Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pilny komunikat Policji. Funkcjonariusze proszą o wzmożoną czujność
Maria Glinka
Maria Glinka 30.01.2021 01:00

Pilny komunikat Policji. Funkcjonariusze proszą o wzmożoną czujność

Policja ze specjalnym apelem do obywateli
Pixabay/AndrzejRembowski

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka sytuacja spotkała mężczyznę z południowej Polski

  • O co apeluje policja

  • Jak można uchronić się przed przestępcami

Policja bezradna wobec cyberoszustów. Łatwowierny mężczyzna utracił pieniądze

Policja notorycznie wzywa Polaków do nieangażowania się w ryzykowne przedsięwzięcia. W internecie czyha wiele pokus, dzięki którym można szybko się wzbogacić. Jednak niektóre z nich mogą przysporzyć ogromnych problemów.

Przekonał się o tym 45-letni mężczyzna z powiatu zamojskiego, który zgłosił swoją sprawę na policję. W trakcie przeglądania stron internetowych natrafił na ofertę pokaźnego zysku. Do wzięcia udziału w akcji zachęcił go wpis, w którym autorzy przekonywali, że jedna z pracownic sklepów dzięki inwestycji w kryptowaluty została milionerką.

Mężczyzna bez wahania przystąpił do działania i wypełnił formularz zgłoszeniowy. Organizatorzy wymagali udostępnienia danych i numeru telefonu. Po przekazaniu informacji 45-latek uzyskał dostęp do platformy inwestycyjnej.

Po pewnym czasie zatelefonowała do niego kobieta, która przedstawiła korzystną ofertę szybkiego pomnożenia pieniędzy. Warunkiem było wpłacenie na konto firmy 250 dolarów. W pogoni za szybkim zyskiem mężczyzna bez wahania przesłał pieniądze na konto firmy. W tym celu wykonał przelew za pośrednictwem linku wysłanego drogą mailową.

Na polecenie rozmówczyni 45-latek przekazał również dane z karty kredytowej. Bez wahania przesłał również zdjęcie prawa jazdy. Po spełnieniu wszystkich wymogów mógł zalogować się swoje konto. Policja przyznała, że według mężczyzny cała procedura wyglądała wiarygodnie. Co więcej, firma wynagrodziła go dodatkowym 1 tys. zł za wzięcie udziału w inwestycji. Przedstawiciele spółki zapewnili go także, że może wypłacić pieniądze w dowolnym momencie.

Pierwsze problemy pojawiły się w chwili, gdy mężczyzna chciał dokonać wypłaty. Okazało się, że transakcja jest możliwa, ponieważ jego konto zostało zablokowane. Dopiero wtedy przerażony 45-latek postanowił sprawdzić opinie na temat tej firmy w internecie. Okazało się, że są to oszuści.

Mężczyzna natychmiast zgłosił całe zdarzenie funkcjonariuszom z pobliskiego komisariatu. Jednak policja nie mogła już podjąć żadnych działań, które odwróciłyby negatywne skutki całego przedsięwzięcia.

Policja apeluje o ostrożność

Przytaczając historię 45-latka, policja stara się uczulić obywateli na ryzyko, jakie stwarzają internetowe transakcje z nieznanymi podmiotami. - Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność - poprosiła starszy aspirant Dorota Krukowska-Bubiło.

Policja przypomina, aby przed jakąkolwiek decyzją inwestycyjną zweryfikować wiarygodność i rzetelność firmy. Warto także uprzednio zapoznać się z wszelkimi zasadami, które dotyczą tego typu działalności.

Rynek kryptowalut to sprawa dość skomplikowana, dlatego też policja zaleca inwestowanie tylko tym osobom, które posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat. - Podstawową zasadą w tego typu inwestycjach jest to, że można dużo zyskać, ale można też wszystko stracić - konkluduje przedstawicielka policji.