Mama 4 plus nie tylko dla matek
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 04.02.2019. n/z Mamy z dziecmi na spacerze.
Autor Przemysław Terlecki - 12 Lutego 2020

1200 zł dla 63 tys. matek. Po świadczenie mogą zgłaszać się też ojcowie

Mama 4 plus to program kierowany przede wszystkim do kobiet, które spełniły się w życiu jako matki. Jak się jednak okazuje, także mężczyźni mogą dostać pieniądze. O sprawie poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Mama 4 plus to program wypłacania świadczeń dla tych kobiet, które większość życia spędziły na wychowywaniu sporej gromadki dzieci. Program jednak nie jest kierowany do młodych polskich mam, a takich, które swoje dzieci już odchowały - skupia się bowiem na przyznaniu im odpowiednich emerytur. Stąd też inna nazwa programu Mama 4 plus - matyczne emerytury.

Program został stworzony z myślą o tych kobietach, które w trakcie swojego życia skupiły się przede wszystkim na pracy przy dzieciach i nie zdołały wypracować takich składek, by uzyskać najniższą emeryturę, czyli 1200 zł miesięcznie. Nie też z kolei środków do utrzymania na zasłużonym odpoczynku. Jednak, jak się okazuje, nie tylko kobiety mają prawo ubiegać się o pieniądze.

ZUS zakończył wysyłkę ważnych informacji. Lepiej jak najszybciej otworzyć listZUS zakończył wysyłkę ważnych informacji. Lepiej jak najszybciej otworzyć listCzytaj dalej

Mama 4 plus nie tylko dla mam

Aby otrzymać minimalną emeryturę, choć nie wypracowało się jej w ramach składek, nie trzeba być matką. Money.pl podaje za ZUS, który to udostępnił dane, że spośród 63 tys. złożonych w ramach programu Mama 4 plus wniosków, część należy do mężczyzn. Jest to w zasadzie mała grupka, ale udowadnia, że nie trzeba być kobietą, by ubiegać się o minimalną emeryturę.

Z danych ZUS wynika, że odpowiednie dokumenty złożyło 264 ojców, którzy wychowywali samotnie czwórkę lub większą liczbę dzieci. W ustawie dotyczącej programu Mama 4 plus istnieje nawet odpowiednia zasada, która otwiera bramkę dla ojców. Według niej o świadczenie mogą ubiegać się ci mężczyźni, którzy zostali sami z dziećmi i poświęcili ich wychowaniu, ponieważ matka zmarła lub porzuciła rodzinę.

Zakład wskazuje, że spośród 264 ojcowskich wniosków najwięcej złożono w czterech miastach - po 17 wpłynęło w Opolu i Rzeszowie, 16 wniosków o program Mama 4 plus z rąk ojców podano do ZUS w Lublinie, a 11 w Białymstoku. Przypomnijmy, że program Mama 4 plus w Polsce już funkjconował w zeszłym roku. Wszedł w życie 1 marca 2019 roku.

Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Majka Jeżowska przyznała się do operacji plastycznych. Wiemy co u siebie poprawiła
  2. Afera, kobieta dostała kebab z niespodzianką. Zrobiła zdjęcie, wrzuciła do sieci
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Do sieci wyciekło zdjęcie Dudy z nieznajomą kobietą. Ujawniła porażające kulisy, będzie skandal?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News