BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Dziś upływa termin składania wniosków

31 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Tylko do 31 stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do małego ZUS-u plus. Dzięki temu zapłacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne (liczone od dochodu z działalności prowadzonej w ubiegłym roku kalendarzowym). Firmy, które już w ubiegłym roku płaciły niższe składki i w dalszym ciągu spełniają warunki uprawniające do skorzystania z ulgi, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Mały ZUS plus, czyli niższe składki na ubezpieczenie społeczne

Mały ZUS plus umożliwia przedsiębiorcy płacenie niższych składek za ubezpieczenia społeczne (ulga nie obejmuje składki zdrowotnej) przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia firmy. Z tego rozwiązania korzysta nawet 240 tys. osób.

Aby skorzystać z ulgi, przychody przedsiębiorcy za ubiegły rok nie mogą przekroczyć 120 tys. zł, a czas prowadzenia działalności powinien wynieść co najmniej 60 dni. Dlatego mały ZUS plus nie przysługuje osobom, które dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej firmy. Tacy przedsiębiorcy mają prawo skorzystać z preferencyjnych składek, naliczanych od kwoty co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne to prawo, nie obowiązek. Przedsiębiorca może zdecydować, co jest w danym momencie dla niego korzystne i sobie to skalkulować. Na pewno niższe składki na ubezpieczenia społeczne to niższe koszty prowadzenia firmy — wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Dodaje jednak, że przedsiębiorca musi być świadom, że płacąc niskie składki, otrzymuje niskie świadczenie wypłacane w przypadku choroby czy też opieki nad chorym bliskim bądź w związku z wyliczoną emeryturą/rentą.

Jak dokonać zgłoszenia?

Najpierw przedsiębiorca musi wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem ubezpieczenia. Wówczas powinien na nowo zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego — z kodem właściwym dla małego ZUS-u plus, a więc rozpoczynającym się od 0590 lub 0592. 

Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy już w 2022 roku płacili niższe składki i wciąż spełniają powyższe warunki, nie muszą ponownie zgłaszać się do ZUS-u. Zakład jednak przypomina, że każdy właściciel firmy, korzystający z małego ZUS-u plus w styczniu, powinien do 20 lutego przekazać w deklaracji rozliczeniowej lub imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II/ ZUS RCA cz. II) informacje o:

  • rocznym przychodzie,

  • rocznym dochodzie,

  • formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,

  • podstawie wymiaru składek.

Tagi:

Mały ZUSZUSprzedsiębiorca

Podobne artykuły

Finanse

Kolejna instytucja finansowa z poważnymi problemami
Czytaj więcej >

Finanse

Pracownicy Biedronki otrzymają rekordowe premie. Na dodatkowe pieniądze załapie się wiele osób
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejny bank ma duże problemy. Nie widać końca upadków i bankructw
Czytaj więcej >

Finanse

Upadają kolejne banki. Czy kryzys bankowy dotrze do Polski, jak bezpieczne są oszczędności Polaków
Czytaj więcej >

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]