BiznesINFO.pl
Minister finansów wygadał się w sprawie lokalnego lockdownu

biznesinfo.pl

Minister się wygadał, rząd chce poskromić duże miasta. W grze lockdown w nowej postaci

29 Października 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z Polskim Radiem wyraził nadzieję, że uda się uniknąć ponownego ogólnokrajowego lockdownu. Szef resortu finansów wygadał się jednak w sprawie innego rozwiazania, które może uderzyć w duże miasta.

Minister finansów o lockdownie

W ostatnich dniach pojawiły się medialne spekulacje, że przy przekroczeniu liczby 20 tys. zakażeń dziennie rząd zdecyduje się na wprowadzenie ponownego lockdownu w Polsce (informowała o tym m.in. Wirtualna Polska). Dziś ten rekord został przekroczony, jednak rząd nie tylko nie ogłosił lockdownu, ale nie przedstawił również nowych obostrzeń.

Jeszcze przed ogłoszeniem przez Ministerstwo Zdrowia dziennych statystyk zakażeń, w Polskim Radiu gościł minister finansów Tadeusz Kościński. Minister pytany był, czy Polska wzorem Francji i Niemiec wprowadzi ogólnokrajowy lockdown. Kościński wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jak zastrzegł rząd bacznie obserwuje sytuacje i kluczowy będzie jutrzejszy dzień.

- Na pewno jutro będzie taki kluczowy dzień, czy nadal wzrasta i wtedy będziemy mieć trudny orzech do zgryzienia, czy już jakaś stabilizacja jest – powiedział szef resortu finansów.

Dopytywany o to, czy w jego ocenie ogólnokrajowy lockdown przyniesie więcej szkód niż pożytku, minister finansów potwierdził. Nie wykluczył natomiast konieczności wprowadzenia lokalnego lockdownu, który obejmowałby duże miasta.

- Może być, w jakichś dużych miastach to może być, że to jest duże skupiska ludzi, ale to myślę, że to jest naprawdę najgorszy, najczarniejszy scenariusz – podkreślił Kościński, dodając, że niektóre europejskie kraje są już na tym etapie.

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami2. Gwiazdor “Świata według Kiepskich” przechodził dramat znacznie wcześniej. Heroiczna postawa aktora, nie dawała poznać po nim choroby3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

W dalszej części rozmowy minister finansów podkreślił, że branże, które są najbardziej poszkodowane na skutek wprowadzonych w ostatnim czasie obostrzeń, będą mogły liczyć na tzw. tarczę branżową. Kościński wskazał tu m.in. sektor gastronomii, rozrywki, filmu, a także tzw. branży fitness. Z danych przytoczonych przez ministra wynika, że z tarczy skorzysta ok. 170 tys. firm i ok. 370 tys. pracowników.

Nie będzie okrojenia programów społecznych

W końcowej części wywiadu szef resortu finansów został zapytany, czy w związku z prognozowaną trudną sytuacją gospodarczą rząd rozważa okrojenie programów społecznych, np. trzynastej i czternastej emerytury. Kościński zdecydowanie zaprzeczył.

- Nie, absolutnie, wręcz przeciwnie (...). Chcemy właśnie, żeby te pieniądze poszły na rynek, żeby emeryci wydawali te pieniądze, kupowali, w ten sposób ci, co sprzedają, mają pracę, będą zarabiać, więc będą płacić więcej podatku CIT, będą zatrudniać, więc podatek PIT, więcej towarów będzie sprzedawane, więc więcej VAT. I to jest właśnie część tej układanki, co spowoduje, że będzie to bezbolesne – tłumaczył minister finansów.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >