Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Leasing i kredyt – podobieństwa i różnice
Joanna Leja
Joanna Leja 19.05.2021 02:00

Leasing i kredyt – podobieństwa i różnice

vw-beetle-405876 640
https://pixabay.com/pl/photos/vw-vw-beetle-auto-oldtimer-4016326/

Przedsiębiorcy, którzy planują zakup środka trwałego, muszą wybrać najbardziej opłacalną dla siebie formę finansowania. Na pierwszy rzut oka kredyt i leasing są tym samym. Jedno i drugie umożliwia zdobycie środków potrzebnych do sfinansowania zakupu pojazdu lub innego przedmiotu. Jednak warto przyjrzeć się bliżej tym obydwu formom, a wówczas zauważymy pewne różnice. To, na jaką formę finansowania zdecyduje się przedsiębiorca, zależy od wielu czynników. Najpopularniejszymi wciąż są kredyt i leasing operacyjny. Każda z tych form ma swoje wady i zalety. Czym się różnią i która z nich jest korzystniejsza?

Kredyt

W przypadku kredytu przedsiębiorca może liczyć na zastrzyk gotówki. Jest to lepsze rozwiązanie dla firm, które chcą poprawić swoją płynność finansową. Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na zakup pojazdu, który będzie finansowany z kredytu, wówczas przedmiot staje się własnością firmy. W przypadku kredytu przedsiębiorca staje się właścicielem zakupionego przedmiotu, a bank pożyczający pieniądze oczekuje zabezpieczenia.

Leasing

Leasing dzielimy na dwa rodzaje: operacyjny i finansowy. Leasing finansowy od operacyjnego różni się tym, że w pierwszym przypadku należy od razu zapłacić cały VAT należny za leasingowany przedmiot, w drugim przypadku jest on rozłożony na regularne raty. Leasing to zdecydowanie najpopularniejsza metoda finansowania samochodów firmowych. Z pewnością zaletą leasingu jest jego prostota. Zauważalna jest już w sposobie prezentowania ofert leasingowych. Koszt całkowity leasingu jest wartością, która pozwala na łatwiejsze porównywanie ofert różnych firm leasingowych. Z firmami leasingowymi łatwiej też jest negocjować wysokość opłat, podczas gdy wiele banków nie przewiduje możliwości negocjowania warunków umowy kredytowej. Firmy leasingowe udzielają klientowi prawa do użytkowania pojazdu na określony czas w zamian za spłatę comiesięcznych rat. Leasingobiorca nie staje się przez to właścicielem samochodu, należy on do firmy leasingowej. W leasingu finansowym dzieje się to automatycznie, podczas gdy korzystający z leasingu operacyjnego może sam zdecydować, czy chce wykupić pojazd za określoną w umowie, zwykle niedużą, kwotę. Przedsiębiorcy korzystający z leasingu na koniec trwania umowy leasingowej mogą wykupić przedmiot leasingu za symboliczną kwotę (np. 1 proc. wartości). Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego rodzaju finansowania, także ze względów podatkowych. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może wrzucić w koszty firmy całe raty leasingowe, opłaty związane z podpisaniem umowy, a także koszty użytkowania pojazdu, który został zakupiony w leasingu. Rozliczyć można też paliwo czy ubezpieczenie.

Na czym polega leasing dla osoby prywatnej?

Leasing dla osoby prywatnej działa na takiej samej zasadzie jak leasing dla przedsiębiorcy. Łączy on w sobie elementy kredytu z elementami wynajmu. Należy podkreślić, że leasing samochodu dla osoby prywatnej w żaden sposób nie zobowiązuje do zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu trwania umowy leasingowej. Leasing samochodu dla osoby fizycznej nie daje też prawa do rozporządzania pojazdem w dowolny sposób.

Leasing i kredyt wady i zalety - porównanie

[Tabela]

W tabeli zostały wymienione tylko niektóre z występujących w praktyce wad i zalet obydwu form finansowania. Wszystko zależy od konkretnej oferty, jaką w danym momencie instytucja finansowa może zaproponować przedsiębiorcy.