BiznesINFO.pl

pixabay, Fz

Kwiecień będzie wyjątkowo hojny. Dotacji dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie brakuje

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie programy dotacyjne przygotowano w kwietniu

  • Do kogo są skierowane

  • Jakie są szczegóły poszczególnych programów

Kwietniowe dotacje dla przedsiębiorców

Pandemia koronawirusa bardzo mocno dotyka przedsiębiorców , którzy w większości muszą walczyć o przetrwanie. Jednakże nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bowiem mimo pandemii, rząd wciąż prowadzi dotacje dla prowadzących działalność gospodarczą lub chętnych wystartować ze swoim biznesem. Co więcej, kwietniowe dotacje mogą pozwolić firmie wejść na nowy poziom i nabrać nowych obrotów.

Design dla przedsiębiorców, czyli Dostępność Plus to program łączący w sobie zamiłowanie do wzornictwa z ideą ułatwienia życia osobom z niepełnosprawnościami. Wnioskodawcy muszą wykazać, że zaprojektowane przez nich rozwiązanie jest pomocne dla seniorów, niepełnosprawnych, a nawet kobiet w ciąży. O dotację ubiegać mogą się małe i średnie przedsiębiorstwa. Dotacja może wynieść maks. 1,1 mln zł, a jej wysokość zależy od zakresu projektu, wielkości firmy i lokalizacji wdrożenia projektu.

Rozpoczyna się także II etap naboru wniosków do programu "Wzór na konkurencję", którego celem jest "wprowadzenie na rynek innowacji dzięki realizacji działań i procesów wzorniczych powstałych i zatwierdzonych w strategii wzorniczej opracowanej w I etapie konkursu" - informuje portal mambiznes.pl. O dotację mogą ubiegać się małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terytorium woj. lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Maksymalnie można otrzymać 70 proc. wartości projektu, czyli 3 mln zł. Nabór wniosków już trwa i zakończy się 31 sierpnia br.

"Grany na eurogranty" to projekt dofinansowujący te projekty, które mają być zrealizowane w ramach unijnych programów. Z dotacji mogą skorzystać przedstawiciele MŚP i sfinansować z niej m.in.: usługi doradcze, dzięki którym powstanie projekt, spotkania projektowe, czy koszty tłumaczenia dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku. Nabór wniosków rusza 1 kwietnia 2021 r., a maksymalna wysokość dotacji wyniesie 280 060 zł.

"Go to Brand – EXPO 2020" daje możliwość małym i średnim przedsiębiorcom na uzyskanie dotacji na projekt pozwalający zaprezentować się na światowej wystawie. "MŚP zyskują też możliwość uczestnictwa w Forum Gospodarczym Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie, które będzie częścią obchodów Dnia Polski podczas Expo" - informuje portal mambiznes.pl. Przedsiębiorstwa mogą starać się o maks. 455 650 zł, przy czym muszą wnieść 15 proc. wkładu własnego.

[EMBED-11]

Dotacje szansą na rozwój

Platformy startowe dla start-upów przewidują pomoc ekspertów w celu rozwinięcia pomysłu biznesowego. Po zgłoszeniu swojego projektu, menedżer inkubacji projektu przystąpi do jego realizacji, a beneficjenci mogą otrzymać nawet1 mln zł dotacji. Celem programu jest rozwój start-upów we wschodnich regionach kraju. Wartość dofinansowania może osiągnąć nawet 100 proc.

Nie jest to jedyny program umożliwiający rozwój start-upów, bowiem "konkurs umożliwia sfinansowanie rozwinięcia działalności biznesowej startupów, które zakończyły inkubację w ramach jednej z sześciu "Platform startowych" i chcą wprowadzić swój produkt na rynek krajowy lub zagraniczny". Dzięki pieniądzom start-upy będą mogły sfinansować do 100 proc. wartości projektu, przy czym muszą uzupełnić go 15 proc. wkładem własnym. Nabór wniosków na pierwszy oraz drugi program już trwa.

"Programy Akceleracyjne - Poland Prize" to kolejna odsłona projektu mającego na celu sprowadzenie do Polski młodych spółek zza granicy. Zadaniem operatorów programów akceleracyjnych jest wyszukanie i sprowadzenie do Polski młodych firm o potencjale zagranicznym. Do podziału jest 60 mln zł, natomiast jeden podmiot może otrzymać maks. 50 tys. zł. Nabór wniosków już ruszył.

Istotnym na mapie jest program pilotażowy Przemysł 4.0 skierowany do podmiotów z sektora MŚP prowadzących na terytorium Polski działalność produkcyjną. Uzyskane pieniądze mogą zostać przeznaczone na transformację firm w kierunku cyfryzacji i robotyzacji. Maksymalna wartość dotacji wynosi 800 tys. zł, natomiast obligatoryjnym jest 15 proc. wkład własny. Wnioski można składać już od 28 kwietnia br.

Ważnym jest także program Akademia Menadżera MŚP, który ma na celu dotację na małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą polepszyć swoje notowania w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Maksymalnie można otrzymać do 80 proc. wartości usług z zakresu szkoleń kadry menadżerskiej i zdiagnozowania potrzeb firmy.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

PKO Bank Polski wydał ważny komunikat. Konta firmowe Inteligo zostaną wygaszone
Czytaj więcej >

Finanse

1000 plus zamiast 500 plus. Plany PiS. Minister wyjaśnia
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zaniżył tysiące emerytur. Możesz jednak dostać wyrównanie
Czytaj więcej >

Finanse

Wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów. Jeśli je przekroczą, ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd chce wprowadzić nowy system. Informacje o wszystkich oszczędnościach emerytalnych Polaków znajdą się w jednym miejscu
Czytaj więcej >

Praca

Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]