BiznesINFO.pl
Ministerstwo Finansów apeluje. Chodzi o nasze pieniądze

By Adam-dalekie-pole - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20846415

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami. Oszuści podszywają się pod skarbówkę

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Ministerstwo Finansów w opublikowanym komunikacie ostrzega przed fałszywymi mailami dotyczącymi rozliczeń podatkowych. Oszuści poprzez formularz chcą wyłudzi dane osobowe oraz informacje o kartach kredytowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zawierają fałszywe maile

  • Pod kogo podszywają się oszuści

  • Jakie jeszcze były próby oszustw włączające Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami

Pandemia koronawirusa, zinformatyzowanie systemu oraz informacyjny chaos to doskonałe czynniki zostawiające szerokie pole do działania oszustom. Przypomnijmy, że na początku pandemii złodzieje działali metodą "na sanepid" podszywając się pod urzędników i pod pretekstem odbywania kwarantanny oraz rzekomego chronienia finansów, wyłudzali pieniądze od swoich ofiar.

Obecnie mamy gorący czas związany z rozliczeniami podatkowymi, a przez COVID-19 większość Polaków zdecydowała się na skorzystanie z platformy Twój e-PIT. To właśnie w nią uderzają oszuści. Na czym dokładnie polega prowadzona na masową skalę akcja?

"Uwaga na fałszywe e-maile, które sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma wyłudzić dane osobowe i kart kredytowych" - pisze resort w komunikacie.

Ministerstwo Finansów podało przykład maila wysyłanego przez oszustów. Złodzieje informują podatnika o prawie do zwrotu podatku w określonej kwocie, a następnie - pod pretekstem przyspieszenia wypłaty środków - proszą o wypełnienie specjalnego formularza. "Uzyskaj dostęp do formularza Kontynuacja procesu zwrotu kosztów może zająć do 24 godzin. Ten proces może zostać opóźniony, jeśli formularz zwrotu nie zostanie prawidłowo przesłany" - głosi treść przykładowej korespondencji mailowej.

Ministerstwo Finansów po raz kolejny w kręgu oszustów

Ministerstwo Finansów przestrzega, że podana strona internetowa nie jest zweryfikowaną przez resort, a oszuści chcą jedynie wyłudzić dane osobowe oraz informacje dotyczące kart kredytowych. Resort finansów podkreśla, aby pod żadnym pozorem nie w klikać w załączony link.

Ministerstwo Finansów prosi, aby w przypadku otrzymania takiego lub podobnego maila, niezwłocznie powiadomić administrację skarbową. Możemy wysłać maila na adres incydent@mf.gov.pl. A co w przypadku, gdy takie dane zostały podane?

Wówczas jak najszybciej należy zablokować karty kredytowe oraz zmienić hasła do bankowości internetowej. Co więcej, w przypadku kradzieży danych osobowych należy natychmiast udać się na policję.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy Ministerstwo Finansów informuje o oszustwach z udziałem jego organów. Niedawno oszuści rozsyłali maile do przedsiębiorców informując ich o rzekomych dotacjach w ramach przeciwdziałań COVID-19. Oszuści informowali o szybkości wypłaty pieniędzy oraz konieczności wypełnienia specjalnego formularza, który również miał na celu wyłudzenie danych osobowych.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >