Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Książeczka sanepidowska
Michał Fitz
Michał Fitz 23.05.2021 02:00

Książeczka sanepidowska

kitchen-731351 1920
pixabay.com

By przystąpić do wykonywania niektórych zawodów, nie wystarczy tylko pomyślne przejście procesu rekrutacji i podpisanie umowy z pracodawcą. Czasem bywają potrzebne też dodatkowe dokumenty i oświadczenia. Jednym z nich jest książeczka sanepidowska. Czym ona dokładnie jest? Jakie zawody jej wymagają? Gdzie ją uzyskać? Warto to wszystko wiedzieć!

Książeczka sanepidowska – czym jest?

Przed rozwinięciem pojęć z nią związanych, warto najpierw dowiedzieć się, czym dokładnie jest książeczka sanepidowska. To właściwie orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Książeczka sanepidowska jest po prostu jego potocznym określeniem. W praktyce nie jest to już bowiem faktyczną książeczką, jak to miało miejsce dawniej, a stosowne zaświadczenie lekarskie wydawane po przeprowadzeniu badań do celów sanitarno-epidemiologicznych.  Jest to dokument, który umożliwia wykonywanie pracy w: miejscach związanych z działalnością gastronomiczną; zakładach produkcyjnych żywności; sklepach z artykułami spożywczymi; szpitalach; placówkach zajmujących się opieką nad dziećmi poniżej 6 roku; zakładach uzdatniających wodę oraz w miejscach, w których produkowane są leki przyjmowane doustnie.

Po co się go uzyskuje? W wyżej wspomnianych miejscach pracy kluczowy jest odpowiedni reżim sanitarno-epidemiologiczny, ponieważ warunki pracy w tych miejscach sprzyjają rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych. Niezbędne jest więc przeprowadzenie badań, które dowiodą, że przyszły pracownik nie jest zagrożeniem, które mogłoby spowodować rozprzestrzenienie się jakiejś choroby zakaźnej. Książeczka sanepidowska czy też orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest po prostu potwierdzeniem tych badań i ich odpowiedniego, upoważniającego do pracy wyniku. Występowanie jakich chorób stwierdza powyższe badanie? W ciele przyszłego pracownika weryfikowana jest obecność pałeczek duru brzusznego i durów rzekomych A, B oraz C, prątków gruźlicy, a także pałeczek Salmonelli. Jeśli takowe nie są znalezione, przyszły pracownik ma zielone światło do otrzymania orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Książeczka sanepidowska – jak i gdzie ją wyrobić?

Do otrzymania książeczki sanepidowskiej niezbędne jest wykonanie stosownych badań, których jednak, wbrew niektórym przekonaniom, nie wykonuje się w szpitalu. Można je za to wykonać w każdej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Do przeprowadzenia tego badania niezbędny jest odpowiedni materiał danej osoby, którym jest próbka kału. Może się okazać, że niezbędne będzie przyniesienie takiej próbki nawet 3 dni pod rząd. Na podstawie tego materiału pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznej wykonują badania, po czym przyszłemu pracownikowi przekazują wyniki. Te nie są jednak jeszcze równoznaczne z otrzymaniem książeczki sanepidowskiej. Z wynikami należy udać się do lekarza, który jest specjalistą od medycyny pracy. On analizuje otrzymane wyniki i, jeśli jest z nimi wszystko w porządku, wydaje orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Cały proces wyrabiania książeczki sanepidowskiej powinien trwać około tygodnia, choć w praktyce zdarza się, że jest on dłuższy.

Książeczka sanepidowska – ile kosztuje jej wyrobienie?

Kolejną istotną informacją dotyczącą wyrabiania książeczki sanepidowskiej są koszty z tym związane. Te trzeba niestety ponieść na różnych etapach jej wyrabiania. Najpierw należy bowiem zapłacić za przeprowadzenie badań w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Te mogą kosztować od 50 do nawet 100 zł. Kolejny wydatek wiąże się z wizytą u lekarza medycyny pracy. Może ona kosztować podobnie do badań, czyli od 50 do 100 zł. Koszt wyrobienia samej książeczki jako fizycznej formy dokumentu jest w tym całym procesie najmniejszy. W siedzibach sanepidu można wyrobić ją za kilka złotych. Obecnie można ją dostać także w sklepach papierniczych, a także kupić przez Internet. Jeśli obowiązek wyrobienia książeczki sanepidowskiej pojawia się u zatrudnionego już pracownika, wówczas, dzięki odpowiedniemu skierowaniu od pracodawcy, wszystkie te badania są bezpłatne.