Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Książę William wyróżnił Polaków. Teraz mogą dostać “ekologicznego Nobla”
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.09.2023 08:34

Książę William wyróżnił Polaków. Teraz mogą dostać “ekologicznego Nobla”

ksiaze-william-polacy-nagroda-ekologia
Photo by Anthony Harvey/Shutterstock

Nagroda Nobla – o tym wyróżnieniu słyszał już chyba każdy. Jest przyznawane od początku XX wieku za wybitne zasługi dla ludzkości: literackie, naukowe bądź działania na rzecz pokoju. Natomiast niewiele osób wie, że w 2020 roku pojawiła się wyjątkowa nagroda Earthshot Prize Awards, którą ustanowił książę William. W przestrzeni publicznej jest określana mianem “ekologicznego Nobla”. W tegorocznej edycji wśród nominowanych znalazła się polska organizacja. Teraz ma szansę zdobyć milion funtów (ponad 5,2 mln zł).

Earthshot Prize Awards – co to takiego?

Celem tej nagrody jest wspieranie i promowanie organizacji, które próbują rozwiązać pilne problemy środowiskowe naszego świata. Earthshot Prize Awards jest przyznawana w pięciu kategoriach: powietrze, klimat, bioróżnorodność, oceany i odpady. W każdej z nich, z ponad 1000 zgłoszeń, wyłoniono trzech finalistów. 19 września przedstawił ich książę William.

Dodatek węglowy w 2023? Jest odpowiedź ministerstwa Od 1 stycznia wejdą w życie ważne zmiany. Wielu Polaków czeka znaczny wzrost kosztów

Doceniono wysiłek Polaków

Polski Alarm Smogowy znalazł się w gronie trzech finalistów nominowanych w kategorii “ochrona powietrza” za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii społecznych na rzecz ochrony środowiska. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że PAS zrzesza 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych. Dążył do reform takich jak uchwały antysmogowe, zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych oraz programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji domów. Nasza krajowa organizacja jest jedynym finalistą z Europy Środkowo-Wschodniej.

polski alarm smogowy.jpeg

Ta nominacja to docenienie zaangażowania wielu lokalnych aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przez ostatnią dekadę działali na rzecz czystego powietrza. Dzięki ich determinacji jakość powietrza w Polsce wyraźnie się poprawiła, choć jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Naszym celem jest Polska wolna od smogu. Zanieczyszczenie powietrza wciąż co roku przyczynia się do 40 tysięcy przedwczesnych śmierci. Musimy to zmienić. Jesteśmy wdzięczni kapitule nagrody Earthshot za to wyróżnienie, będące ogromnym wsparciem w naszej walce o czyste powietrze w Polsce – skomentował Andrzej Guła, lider PAS.

Szansa na królewską nagrodę

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się w Singapurze 7 listopada. Pięciu z 15 finalistów otrzyma milion funtów (w przeliczeniu na PLN jest to ponad 5,2 mln zł) na prowadzenie dalszych działań. W skład kapituły przyznającej wyróżnienie wchodzą m.in.: książę William, sir David Attenborough, Cate Blanchett, Christiana Figueres czy królowa Jordanii Rania Al Abdullah.