BiznesINFO.pl

materiały partnera

Kredyty ze stałym oprocentowaniem – co warto wiedzieć o ofercie kredytów ze stałą stopą procentową

18 Maja 2022

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Stałe oprocentowanie podkreślane jest w komunikacji marketingowej  przez coraz większą ilość banków, które posiadają taki typ oprocentowania dla ofercie kredytów gotówkowych. W obliczu rosnących w ostatnich miesiącach stóp procentowych jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć o ofercie kredytów ze stałą stopą procentową.

Oprocentowanie stałe – jak wygląda w praktyce?

Kredyt z oprocentowaniem stałym ma niezmienną wysokość oprocentowania. Oznacza to, że w trakcie  trwania kredytu, stawka oprocentowania nie zmieni się.

Przy kredycie z oprocentowaniem zmiennym umowa określa zasady zmiany oprocentowania w trakcie trwania kredytu. Oprocentowanie bazuje na elemencie stałym (marży) i zmiennym -na stopie referencyjnej np. WIBOR. Bank nie ma wpływu na stopę referencyjną, jest ona ustalana przez Narodowy Bank Polski. Wraz z każdą decyzją NBP oprocentowanie kredytu może się zmienić.

Konstrukcja wskaźnika referencyjnego i marży stosowana jest głównie w umowach długoterminowych. Często typ oprocentowania kredytu zależy od okresu trwania umowy. Na rynku w przypadku umów z okresem kredytowania powyżej 3 lat w większości sytuacji proponowane jest oprocentowanie zmienne. W przypadku umów na krótszy okres dostępność oprocentowania stałego jest wyższa.

Oprocentowanie kredytu a ryzyko zmiennej stopy procentowej

Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się zaciągnąć zobowiązania kredytowe w okresie niskich stóp referencyjnych w 2020 lub 2021 roku, boleśnie odczuli ostatnio wzrost rat kredytów. W konsekwencji zmiany oprocentowania  wzrosły one o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych, a w przypadku kredytów hipotecznych kwoty rat wzrosły ponad 1000 złotych. To dlatego wielu kredytobiorców zainteresowała oferta kredytów ze stałym oprocentowaniem.

W przypadku kredytów gotówkowych oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej, odsetkowa część miesięcznej raty może się zmieniać w zależności od aktualnej wysokości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

Kredyt z oprocentowaniem stałym – bezpieczeństwo dla domowego budżetu

Decydując się na kredyt z oprocentowaniem stałym, zapewniamy naszemu domowemu budżetowi bezpieczeństwo. Planując wydatki wiemy ile będzie nas kosztować miesięcznie zaciągnięte zobowiązanie finansowe i że przez cały czas trwania umowy , rata nie wzrośnie.. Przykładem jest kredyt gotówkowy Równoratka oferowany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Możemy tutaj zdecydować się na zobowiązanie na kwotę 5, 10 lub 15 tys. złotych, podzielone na stałe 42 raty. Wystarczy, że okażemy w banku dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz zaświadczenie o osiąganych dochodach (w przypadku długiej, pozytywnej historii współpracy z bankiem, może wystarczyć oświadczenie o dochodzie). Po pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej Kredyt gotówkowy Równoratka to świetne rozwiązanie, dzięki któremu bardzo szybko możemy skorzystać z dodatkowych środków a spłata kredytu nie zaskoczy nas zmianą wysokości raty.

Kredyt z oprocentowaniem stałym czy zmiennym – co się bardziej opłaca?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to znakomite rozwiązanie w czasie, gdy mamy do czynienia z rosnącymi stopami procentowymi. Pozwala on na oszczędzenie dodatkowych środków na odsetkach w przypadku kolejnych podwyżek stóp. Rozważając oprocentowanie zmienne pamiętajmy, że prognozy odnośnie przyszłych wartości stopy referencyjnej NBP są dokonywane na podstawie ich przeszłych wartości, które niekoniecznie będą odzwierciedlać trend długookresowy. Kredytobiorca powinien prześledzić, jak kształtowały się dane historyczne dotyczące stopy referencyjnej NBP (dane dostępne są na stronie www.nbp.pl). Historyczne trendy mogą pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru oferty kredytowej, nie stanowią jednak żadnej gwarancji na przyszłość w kwestii kształtowania się sytuacji na rynku. . Każdy z wyborów sposobu oprocentowania w przypadku kredytów wiąże się dla nas zatem z określonym ryzykiem.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem-czy-warto-zaciagnac-kredyt-o-stalym-oprocentowaniu

https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-ze-stalym-czy-zmiennym-oprocentowaniem-jakie-oprocentowanie-kredytu-gotowkowego-lub-hipotecznego-wybrac

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca
Czytaj więcej >

Finanse

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >

Finanse

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >

Finanse

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >

Finanse

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >
Redakcja BiznesInfo

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

Bezzwrotna dotacja, można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych. Są warunki
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Najmłodsza emerytka w rządzie ma 49 lat. Wiadomo ile wynosi jej świadczenie
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

500 plus dla seniorów. Aby dostać pieniądze trzeba spełnić konkretne warunki
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

800 plus coraz bliżej. Pojawił się już projekt ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

PKO BP da zarobić na lokatach. Możliwe nawet 10 proc. w skali roku
Czytaj więcej >