BiznesINFO.pl
bench-around-tree

Domena publiczna

Kraków wydał 1,2 mln złotych za 11 ławek. Wykonano je z egzotycznego drzewa

20 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Portal Interia poinformował o zaskakującym wydatku władz krakowskich. 11 ławek kosztowało miasto 1,2 mln złotych.

Ławki z egzotycznego drzewa

Miasto Kraków zamówiło nowe ławki na plac Axentowicza na Krowodrzu. Mają one od 6 do prawie 20 metrów długości. Portal Interia postanowił sprawdzić, ile kosztowały nowe ławki i wysłał zapytanie do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie-jednostki odpowiedzialnej za rewitalizację placu. 

Z dokumentu do którego dotarł portal wynika, że krakowscy urzędnicy zapłacili za wykonanie, dostawę i montaż 11 ławek 1, 2 mln zł. "Pismo datowane jest na 23 sierpnia 2021 r. Zawiera ono sprostowanie. Z pisma dowiadujemy się, że kwota za dostawę i montaż ławek, która wynosiła 227 tys. zł, została wpisana omyłkowo. A cena właściwa to właśnie 1,2 mln zł" – opisuje Interia.

 Szczebliny ławek zostały wykonane z litego drewna egzotycznego iroko pozyskiwanego m.in. w Kamerunie, Ugandzie czy Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ten materiał nie jest tani, stąd też taka cena.

– Taka cena za ławki jest bardzo wysoka. Wystarczy udać się do sklepu, gdzie takie ławki można kupić za o wiele mniejsze kwoty. Taka rozrzutność świadczy o pewnym zagubieniu się urzędników, którzy podejmują ważne dla miasta decyzję –ocenia Dominik Jaśkowiec, radny miejski, były przewodniczący rady.

Zamiast kupować drogich ławek, radny proponuje, by większe kwoty przekazać na inne cele. Zwrócił uwagę na problem z bieżącym utrzymaniem istniejących już parków kieszonkowych.

Ławki na placu Biskupim

To nie pierwszy raz, kiedy miasto Kraków zapłaciło egzotyczną kwotę za ławki. W lutym br. na placu Biskupim stanęła ławka, która kosztowała 228 tysięcy złotych. Jest to metalowo-drewniana konstrukcja o zawiniętym kształcie, może na niej usiąść równocześnie większa liczba osób.

W reakcji na falę krytyki Zarząd Dróg Miasta Krakowa wydał specjalny komunikat. Jak podaje Lovekraków.pl, urzędnicy podkreślają, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i  wybrano firmę, która zadeklarowała wykonanie zadania za najniższą kwotę. 

Tagi:

Krakówinwestycje

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >