BiznesINFO.pl > Finanse > Koszty tłustego czwartku. Za te pieniądze można kupić ponad 300 mieszkań
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.02.2023 20:37

Koszty tłustego czwartku. Za te pieniądze można kupić ponad 300 mieszkań

Babcia Danusia do ciasta na pączki dodaje niezwykły składnik. Tak miękkich jeszcze nie jadłeś
Domena publiczna

Statystyczny Polak spożywa maksymalnie 3 pączki w tłusty czwartek. Biorąc pod uwagę przeciętną cenę i ilość mieszkańców Polski, daje to zaskakujące dane na temat ilości zjedzonych pączków i wydanych na nie pieniędzy.

Ceny zależne od punktu sprzedaży

Analizę przeprowadzili Bartosz Turek i Oskar Sękowski z HRE Investments. Zaznaczają jednocześnie, że o ile “statystyka nie kłamie”, tak sprawa nie jest do końca oczywista.

Jak podaje portal Strefa Biznesu, przyczyną jest rozstrzał cenowy pączków. W hipermarketach i dyskontach potrafią kosztować nawet złotówkę, zaś w cukierniach ceny są już wyższe i rosną wraz z uznaniem i renomą marki.

W swojej analizie, eksperci z HRE Investments wycenili tradycyjnie przygotowanego pączka na 4,63 zł/szt. Cena wzrosła zatem o 31 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Tradycyjny wyrób to łącznie ponad 176 mln zł

Jak cytuje raport ekspertów Strefa Biznesu, w cenie znalazły się wszystkie koszty ponoszone przez cukierników. Niektórzy z nich mają również stosować niższe marże ze względu na koszty.

W przypadku wyboru tylko jednego pączka wykonanego wg tradycyjnej receptury, statystyczni Polacy wydaliby niebotyczną sumę. Wychodzi bowiem, że łączny koszt wszystkich pączków - po jednym na Polaka - wynosiłby ponad 176 mln zł.

Równowartość ponad 300 mieszkań

Eksperci wskazują, że jest to kwota równa 381 dwupokojowym mieszkaniom dostępnym w największych miastach kraju. Jeżeli wziąć pod uwagę tylko miasta wojewódzkie, to można kupić około 21 takich mieszkań w każdym z takich miast.

Jak podaje Strefa Biznesu, wg tzw. indeksu pączkowo-mieszkaniowego który porównuje siłę nabywczą pączka do cen nieruchomości, mieszkania drożały wolniej niż te wyroby cukiernicze. Eksperci zauważają, że mieszkania zdrożały o 8 proc., podczas gdy pączki o 31 proc.