BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Łatwo zablokujesz kontrolę skarbówki. Wystarczy złożyć jeden wniosek

7 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Kontrola podatkowa może zostać wstrzymana, jeśli podatnik złoży wniosek o odroczenie podatków lub rozłożenie ich na raty. To nowe wytyczne, jakie resort finansów przekazał naczelnikom urzędów skarbowych - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Kontrola do uniknięcia. Wystarczy jeden wniosek

Jak podaje “DGP”, resort wydał nowe instrukcje dla skarbówki w sprawie wniosków o odroczenie podatków, umorzenie ich czy rozłożenie na raty. Zalecenia przewidują, że  wniosek podatnika blokuje takie procedury jak egzekucja, kontrola podatkowa, czynności sprawdzające i inne postępowania karne skarbowe.

Jeśli chodzi o same ulgi, to resort rekomenduje przesunięcie terminów płatności o przynajmniej trzy miesiące, przy czym istnieje możliwość zastosowania dłuższych terminów.

“DGP” podkreśla, że w obu sytuacjach zgoda fiskusa nie oznacza strat dla budżetu państwa. Jednak w przypadku, gdy podatnik wnosi umorzenie zaległości podatkowych, to zalecana jest pogłębiona analiza i kontrola “zasad pomocy publicznej”.

Kontrola zablokowana. Ulga dla wielu

"Ponadto, jeśli ktoś wystąpił już o zwrot podatku (np. VAT) albo o nadpłatę, a teraz ma zaległość, to urząd nie skompensuje jednego z drugim. Słowem, pieniądze nie zostaną w kasie państwa, tylko powinny trafić do podatnika" - pisze “DGP”. I zaznacza, że ma to poprawić płynność finansową przedsiębiorców.

W ocenie “DGP” bardzo dobrą wiadomością jest zawieszenie egzekucji i kontroli, gdy podatnik wnioskuje o odroczenie płatności, rozłożenie jej na raty lub umorzenie. A to najczęstsze zmartwienia firm i osób, które składają wnioski.

Wcześniejsza kontrola dalej obowiązuje

Specjaliści zaznaczają jednak, że instrukcje ministerstwa finansów obejmują nowe kontrole i postępowania, a nie te, które są już prowadzone. Wcześniejsza kontrola nie zostanie zablokowana - zwraca uwagę gazeta. “DGP” podkreśla też, że wnioski o ulgi można przesłać urzędowi nawet e-mailem. Mają być rozpatrywane szybko i bez skomplikowanej procedury dowodowej.

Więcej w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Tagi:

Tarcza antykryzysowaUrząd SkarbowyPodatkiMinisterstwo FinansówFiskus

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >