BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Łatwo zablokujesz kontrolę skarbówki. Wystarczy złożyć jeden wniosek

7 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Kontrola podatkowa może zostać wstrzymana, jeśli podatnik złoży wniosek o odroczenie podatków lub rozłożenie ich na raty. To nowe wytyczne, jakie resort finansów przekazał naczelnikom urzędów skarbowych - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Kontrola do uniknięcia. Wystarczy jeden wniosek

Jak podaje “DGP”, resort wydał nowe instrukcje dla skarbówki w sprawie wniosków o odroczenie podatków, umorzenie ich czy rozłożenie na raty. Zalecenia przewidują, że  wniosek podatnika blokuje takie procedury jak egzekucja, kontrola podatkowa, czynności sprawdzające i inne postępowania karne skarbowe.

Jeśli chodzi o same ulgi, to resort rekomenduje przesunięcie terminów płatności o przynajmniej trzy miesiące, przy czym istnieje możliwość zastosowania dłuższych terminów.

“DGP” podkreśla, że w obu sytuacjach zgoda fiskusa nie oznacza strat dla budżetu państwa. Jednak w przypadku, gdy podatnik wnosi umorzenie zaległości podatkowych, to zalecana jest pogłębiona analiza i kontrola “zasad pomocy publicznej”.

Kontrola zablokowana. Ulga dla wielu

"Ponadto, jeśli ktoś wystąpił już o zwrot podatku (np. VAT) albo o nadpłatę, a teraz ma zaległość, to urząd nie skompensuje jednego z drugim. Słowem, pieniądze nie zostaną w kasie państwa, tylko powinny trafić do podatnika" - pisze “DGP”. I zaznacza, że ma to poprawić płynność finansową przedsiębiorców.

W ocenie “DGP” bardzo dobrą wiadomością jest zawieszenie egzekucji i kontroli, gdy podatnik wnioskuje o odroczenie płatności, rozłożenie jej na raty lub umorzenie. A to najczęstsze zmartwienia firm i osób, które składają wnioski.

Wcześniejsza kontrola dalej obowiązuje

Specjaliści zaznaczają jednak, że instrukcje ministerstwa finansów obejmują nowe kontrole i postępowania, a nie te, które są już prowadzone. Wcześniejsza kontrola nie zostanie zablokowana - zwraca uwagę gazeta. “DGP” podkreśla też, że wnioski o ulgi można przesłać urzędowi nawet e-mailem. Mają być rozpatrywane szybko i bez skomplikowanej procedury dowodowej.

Więcej w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

Czytaj więcej >
Bukmacherzy w Polsce

Finanse

Bukmacherzy w Polsce

Czytaj więcej >
Zarobki w Polsce

Finanse

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Czytaj więcej >
Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Finanse

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Czytaj więcej >
ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Finanse

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Czytaj więcej >
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Finanse

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Czytaj więcej >