Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Komornicy dostaną Polaków na tacy. Wszystko przez nowe przepisy
Irmina Jach
Irmina Jach 29.10.2023 18:34

Komornicy dostaną Polaków na tacy. Wszystko przez nowe przepisy

młotek sędziowski
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie, na mocy którego komornicy zyskają większe uprawnienia i nie będą musieli płacić za pozyskiwanie danych. Polacy zalegający z podatkami powinni mieć się na baczności. Urzędnikom wystarczy konto w e-Urzędzie Skarbowym.

Rząd szykuje nowe rozporządzenie. Komornik będzie mógł więcej

Komornicy z całego kraju pod koniec ubiegłego roku otrzymali dostępy do indywidualnych kont w e-Urzędzie Skarbowym, za pośrednictwem których załatwiają większość spraw dotyczących zajmowania wierzytelności. To jednak nie koniec działań, które zakładają rozszerzanie ich kompetencji i możliwości. Na mocy rządowego rozporządzenia, dane Polaków mają być dostępne dla komorników za darmo.

Zacznie się już w poniedziałek. Klienci będą walić do Biedronki drzwiami i oknami

Nowe ułatwienia dla komorników

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że Ministerstwo Finansów, w ramach usługi e-Urząd Skarbowy, sukcesywnie udostępnia komornikom kolejne usługi, których celem jest ułatwienie im pracy. Wszystko wskazuje na to, że dzięki rozporządzeniu, w najbliższej przyszłości zyskają oni także możliwość zdobywania informacji objętych tajemnicą skarbową.

Wysokie koszty pozyskiwania danych

Obecnie komornicy muszą liczyć się z odczuwalnymi kosztami pozyskiwania danych. Te w wersji papierowej, według wyliczeń "Dziennika Gazeta Prawna", kosztują 65 zł. Za wersję elektroniczną trzeba zapłacić 50 zł. Jeśli komornik prowadzi wiele spraw, suma wydatków może więc być ogromna. Rząd nie zamierza ograniczać się jednak wyłącznie do minimalizowania kosztów.

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, komornik będzie miał dostęp do dodatkowych danych. Według "DGP" mowa tu o numerze REGON, imionach rodziców, datach urodzenia i zgonu, dacie likwidacji podmiotu niebędącego osobą fizyczną, numerze telefonu, adresie e-mail, a także informacji na temat miesięcznej części ewidencyjnej JPK_VAT dotyczących sprzedaży i nabyć.

Źródło: "Dziennika Gazeta Prawna"