Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kolejny chiński deweloper w wielkich tarapatach. Wszystko może wpłynąć na globalną gospodarkę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 09.12.2021 01:00

Kolejny chiński deweloper w wielkich tarapatach. Wszystko może wpłynąć na globalną gospodarkę

pilne swiat (1) (1)
Biznes Info

Od dłuższego czasu wielkie problemy miewa chiński deweloper Evergrande, teraz do listy deweloperów z problemami w Państwie Środka dołącza Kaisa Group Holdings. Chiński rynek nieruchomości ewidentnie złapał mocną zadyszkę, co może odbić się czkawką całej globalnej gospodarce.

Światowe media doniosły, że na giełdzie w Hong Kongu w środę zawieszono obrót akcjami chińskiego dewelopera Kaisa Group Holdings. Chińska firma budowlana nie jest w stanie spłacić długu w wysokości 400 mln dol.

Rynek nieruchomości w Chinach łapie zadyszkę

Biorąc pod uwagę ostatnią sytuację z Evergrande, wśród inwestorów nastąpiła panika, że Kaisa również znajdzie się w patowej sytuacji i nie dostanie kredytu na spłatę zadłużenia. Fakt, że już drugi deweloper z Chin wpada w duże problemy ze spłacalnością nie zachęca także do dalszych inwestycji pieniędzy w cały sektor.

Brytyjski The Guardian pisze, że to nie pierwszy raz kiedy Kaisa zawiesza handel swoimi akcjami. Jest to już drugi raz w ciągu miesiąca, a firma straciła w tym roku 75 proc. wartości.

Kaisa z wielkimi problemami

Kaisa posiada portfel obligacji w dolarach o wartości 11,6 mld, co oznacza, że zadłużenie firmy jest największe zaraz po Evergrande. Chińscy deweloperzy z pewnością nie mogą liczyć więc na zaufanie inwestorów.

Zobowiązania Evergrande sięgają ponad 300 mld dolarów, z których 19 mld to pieniądze z rynku międzynarodowego. Taki rozwój wydarzeń może mieć wpływ na całą branżę i to nie tylko w obrębie rynku chińskiego.

Światowa branża nieruchomości może znaleźć się w tarapatach

W konsekwencji mogą stanieć materiały budowlane na całym świecie, których duża część wytwarzana jest w Chinach. Problemy chińskich deweloperów mogą więc szybko doprowadzić do spadków cen mieszkań i mniejszych zysków deweloperów, a nawet ich strat.

Problemy deweloperów na rynku chińskim mogą także spowodować, że inwestorzy z innych rynków będą bardziej szczegółowo badać kondycję wszystkich deweloperów przed inwestycją w ich akcje. W konsekwencji deweloperzy mogą zdobywać mniej pieniędzy na inwestycje i zastój na rynku nieruchomości.