Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.03.2023 21:16

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj

Telefon w rękach
Domena publiczna

Trwające ataki oszustów przybierają coraz to różniejsze formy. Jak informują media, tym razem w celu wykradzenia danych i pieniędzy postanowili podszyć się pod Netflixa.

Oszuści nigdy nie śpią

Jak wynika z informacji portalu Gazeta.pl, atak ten ponownie przybrał formę phishingu. Oszuści wysyłają do potencjalnych ofiar zarówno wiadomości SMS, jak i e-maile.

Z komunikatu zespołu CERT Polska cytowanego przez Gazetę.pl wynika, że wersji wiadomości jest kilka. W najpopularniejszej odbiorca jest informowany, że wystąpił błąd systemowy, a płatność za usługę została pobrana podwójnie.

Podszywanie się pod Netflixa

Ofiara może również przeczytać w tekście, że w celu otrzymania zwrotu pieniędzy musi podać dane do faktury. W kolejnej wersji oszuści informują o błędzie w płatności i anulowaniu subskrybcji, w jeszcze kolejnej że zaktualizowano warunki korzystania z usługi.

Wszystkie wiadomości, jak podaje Gazeta.pl, mają jeden wspólny mianownik. Jest nim link do spreparowanej przez oszustów strony, gdzie trzeba podać swoje dane.

Najważniejsze to nie klikać w linki

Jak najprościej nie dać się wrobić oszustom? Można dokładnie przeczytać treść w celu znalezienia ewentualnych błędów językowych lub sprawdzić nagłówki wiadomości - są w języku angielskim.

Na pewno zaś nie można klikać w linki znajdujące się w takich wiadomościach. Gazeta.pl sugeruje, aby wpierw zalogować się w serwisie i sprawdzić, czy na pewno wystąpiły jakieś problemy z kontem.