Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kłopoty mBanku. Znów będzie na sprzedaż?
Maria Glinka
Maria Glinka 18.06.2021 02:00

Kłopoty mBanku. Znów będzie na sprzedaż?

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

mBank może zostać ponownie wystawiony na sprzedaż. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta po przeanalizowaniu skutków orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie hipotek frankowych. Potencjalne zainteresowanie zakupem instytucji, która obsługuje ponad 4,6 mln klientów, wyraziło już kilka czołowych banków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakim problemem zmaga się mBank

  • Kto miałby go przejąć

  • Kiedy może zapaść decyzja w tej sprawie

mBank w tarapatach. Czy frankowicze skłonią akcjonariuszy do sprzedaży?

mBank to jedna z czołowych instytucji finansowych w Polsce, w której 69 proc. akcji posiada niemiecki gigant - Commerzbank. Reuters donosi, że ten tydzień miał być kluczowy dla przyszłości mBanku, ale posiedzenie rady nadzorczej nie przyniosło żadnych rezultatów.

Z doniesień agencji wynika, że mBank może zostać sprzedany. Niewykluczone, że decyzja w tym zakresie zostanie podjęta dopiero po wydaniu orzeczenia przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego w sprawie hipotek frankowych. Commerzbank musi bowiem wnikliwe przeanalizować skutki finansowe, jakie ten problem może zrodzić dla akcjonariuszy w najbliższym czasie.

Komplikacje mogą być poważne. mBank posiada bowiem 11,8 mld zł frankowych hipotek, czyli aż 10,1 proc. wszystkich kredytów. Obecnie banki przegrywają większość sporów z frankowiczami. Decyzja IC SN w sprawie tego, czy bankom należy się opłata za wykorzystywanie kapitału w przypadku unieważnienia kontraktów, będzie dla mBanku kluczowa.

Zbieranie ofert w sprawie sprzedaży mBanku ma ruszyć jesienią, kiedy wszelkie wątpliwości frankowe zostaną wyjaśnione. Na ten moment są ogromnym obciążeniem, przez co odpowiednia wycena mBanku nie jest możliwa.

mBank posiada rezerwy na umowy frankowe rzędu 1,5 mld zł, czyli 11,3 proc. portfela tego typu kredytów. Reuters szacuje, że wpływ orzeczenia IC SN może sięgać 4,5 mld zł. Dotychczas mBank nie przystąpił do programu ugód, który zaproponował szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Z punktu widzenia branży to najmniej kosztowne rozwiązanie.

Kto przejmie mBank?

Commerzbank nieustannie podkreśla, że mBank ogrywa kluczową rolę w strategii grupy i nie komentuje najnowszych doniesień o ewentualnej sprzedaży. We wrześniu 2019 r. niemiecki gigant przyjął strategię, która zakładała sprzedanie polskiego banku, ale w marcu 2020 r. wycofał się z tej decyzji. Wśród powodów wskazywano na pandemię i wątpliwości frankowe.

Pandemia odpuszcza, a sprawy frankowe są coraz bliżej rozwiązania, w związku z czym powraca temat sprzedaży banku. Kto miałby przejąć mBank? Rzeczpospolita donosi, że jednym z głównych kandydatów był państwowy Pekao. Według nieoficjalnych ustaleń bank przedłożył już ofertę w tej sprawie.

Jednak zainteresowanie zakupem mBanku jest znacznie mniejsze niż pierwotnie zakładano. Na początku w tym gronie były takie instytucje jak Erste czy PKO BP, ale oferty nie zostały przedstawione.

Co ciekawe, zdaniem niektórych mniejszościowych akcjonariuszy Commerzbanku mBank nie powinien być wystawiony na sprzedaż, ponieważ jest zbyt dochodowym aktywem. Zwolennicy status quo wskazują, że mBank jest w dużo lepszej sytuacji już oczekiwano w 2019 r.

W grudniu ubiegłego roku Rzeczpospolita otrzymała informację od Commerzbanku, z której wynika, że pomysł sprzedaży mBanku został całkowicie porzucony, a nie tylko zawieszony w związku z pandemią. Czy uda się utrzymać tę decyzję? Przekonamy się w najbliższym czasie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]