Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nadchodzi wielka reforma. Niższy klin podatkowy, praca zdalna i aż 31 dni urlopu
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.01.2021 01:00

Nadchodzi wielka reforma. Niższy klin podatkowy, praca zdalna i aż 31 dni urlopu

Zmniejszenie klinu podatkowego i dłuższy urlop elementami nowej umowy społecznej?
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd pracuje z partnerami społecznymi nad nową umową społeczną

  • Jakie rozwiązania mogą wejść w życie

  • Kto miałby skorzystać na obniżce klina podatkowego

Szykuje się wielka pokryzysowa reforma

Rząd we współpracy z biznesem i związkami zawodowymi przygotowuje umowę społeczną – informuje „Rzeczpospolita”. Zmiany mają wyciągnąć polską gospodarkę z koronakryzysu i obejmą one szereg dziedzin dotyczących m.in. polityki społecznej państwa i pracowników. Szczegółów na razie brak, bo dyskutuje nad nimi rząd z partnerami społecznymi w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Podczas środowego spotkania zespołu polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego ustalono, że przedmiotem negocjacji powinny być kwestie migracyjne, tak by pracodawcy mieli łatwiejszy dostęp do taniej siły roboczej ze wschodu. Tyle, że według związkowców na otwarciu krajowego rynku pracy nie mogą ucierpieć polscy pracownicy.

Z kolei związkowcy postulują wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 31 dni i rozpowszechnienia układów zbiorowych pracy, nad czym dyskutowano podczas wczorajszego zespołu prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Wstępne propozycje jak podaje „Rzeczpospolita” zakładają, że w takich układach negocjowanych na poziomie branży pracownicy mogliby z pracodawcami ustalać zasady stosowania umów o pracę na czas określony czy dłuższego zatrudniania pracowników tymczasowych.

Przedmiotem dyskusji zespołu prawa pracy były również zmiany związane z wdrożeniem pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy.

Również w czwartek obradował zespół budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego. "Rz" informuje, że podczas rozmów ustalono, że potrzebna jest zmiana stabilizująca zmiany podatkowe, tak by odbywały się one z odpowiednim wyprzedzeniem i wysłuchaniem zdania partnerów społecznych.

Podczas wczorajszych obrad pojawiła się również propozycja reformy administracji publicznej i zwiększenia jej efektywności.

Na czym konkretnie miałyby polegać owa reforma? Z ustaleń gazety wynika, że miałoby dojść do podwyżki wynagrodzeń urzędników, ale zostałyby one zbilansowane restrukturyzacją i uszczupleniem administracji.

Klin podatkowy zostanie zmniejszony?

Co istotne, resort finansów proponuje również zmniejszenie klina podatkowego na czym miałyby skorzystać osoby z najmniejszymi wynagrodzeniami. Nie wiadomo póki co, czy miałoby się to odbyć poprzez zwiększenie kwoty wolnej od podatku, czy zmiany w podatkach czy składkach nałożonych na najniższe wynagrodzenia czy może przez reformę systemu podwyższania minimalnej pensji, co także ma stanowić element uzgadnianej reformy społecznej.

Jakie będą ostateczne efekty negocjacji nad nową umową społeczną? Trzeba uzbroić się cierpliwość. Póki co wiadomo jedynie, że mają one odbywać się w burzliwej atmosferze.