Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustwem
Wikimedia/Adam-dalekie-pole, (CC BY-SA 3.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 20 Listopada 2020

Ministerstwo Finansów wydało pilny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo Polaków

Uwaga na oszustwo! Ministerstwo Finansów wydało ważny komunikat. Oszuści mogą oferować ci zwrot podatku i nawet nie zauważysz kiedy wyciągną od ciebie dane z kart kredytowych. W ten sposób można stracić oszczędności życia.

Oszustwo na Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów ostrzegło o popularnym ostatnio oszustwie, które dotyczy fałszywej strony internetowej, za której pośrednictwem jesteśmy proszeni o podanie danych z karty kredytowej.

Na fałszywej stronie internetowej, która do złudzenia przypomina rządową stronę podatki.gov.pl, oszuści informują o rzekomym zwrocie podatku. Po przekierowaniu trafiamy na stronie formularzu, w którym proszeni jesteśmy o podanie osobistych danych. Na kolejnej stronie “wniosku” wykreowanego przez oszustów należy podać dane z karty kredytowej. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić, umożliwi to oszustom dostęp do pieniędzy na naszym koncie.

500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankęCzytaj dalej

Oszustwo dotyczące zwrotu podatku. Fałszywa strona Ministerstwa Finansów

Oszustwo dotyczące zwrotu podatku. Fałszywa strona Ministerstwa Finansów

Oszustwo dotyczące zwrotu podatku. Fałszywa strona Ministerstwa Finansów

Oszustwo dotyczące zwrotu podatku. Fałszywa strona Ministerstwa Finansów

Należy pamiętać, by zawsze podczas podawania danych dokładnie sprawdzać adres strony, na której aktualnie się znajdujemy. Przede wszystkim w pierwszym członie adresu domena powinna nosić nazwę .gov (w tym wypadku widzimy domenę .fr przypisaną do francuskich stron internetowych).

Oszuści coraz częściej powołują się na strony rządu lub banku, co wpływa na ich wiarygodność, usypiając tym samym czujność ich ofiar.

Powinniśmy być szczególnie podejrzliwi, kiedy ktoś oferuje nam pieniądze, np. tak jak w powyższym przypadku w formie zwrotu podatku. Najczęściej zdarzają się jednak oszustwa, w których jesteśmy informowani o wysokiej wygranej.

Nauczyciele masowo na zwolnienie lekarskie. Liczba L4 wzrosła dwukrotnieNauczyciele masowo na zwolnienie lekarskie. Liczba L4 wzrosła dwukrotnieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Anita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromy
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Fałszywe maile

Coraz częściej na skrzynki mailowe wpadają fałszywe wiadomości od operatorów komórkowych, fałszywe maile od Allegro, maile z fakturami, od banku, firmy kurierskiej, a także, co też zyskuje ostatnio na popularności - maile od urzędów takich jak ZUS czy urząd skarbowy.

Oszustwa tego typu nazywa się phishingiem. Jest to metoda, która polega na tym, że wyłudzacze podszywają się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Oszuści działają na zasadzie socjotechniki i nie wymagają wielkich umiejętności ze strony osób zastawiających cyfrowe pułapki. Zwykle wymaga tylko podstawienia sztucznej strony internetowej do złudzenia przypominającej oryginalną.

Ofiary, których czujność zostaje uśpiona, często bezmyślnie podają swoje dane osobowe, a także numery kart kredytowych, często wraz z danymi logowania.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Anna Lewandowska ofiarą hejtu. Wszystko przez nagranie, pojawiły się słowa o "babie sprzedajającej spocony sweter"
  7. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News