Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Klimatyzacja zakładana latem, to słaby pomysł. Możesz narazić się na duże straty
Radosław Święcki
Radosław Święcki 17.06.2021 02:00

Klimatyzacja zakładana latem, to słaby pomysł. Możesz narazić się na duże straty

Klimatyzacja "na już" niemożliwa
Marek BAZAK/East News

Choć do rozpoczęcia kalendarzowego lata jeszcze kilka dni, upały już teraz dadzą nam się we znaki. Rekordowe temperatury to żniwa dla firm zakładających klimatyzację. Nie ukrywają one, że na jej instalację z dnia na dzień nie ma szans, a także, że trzeba się liczyć z kosztami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Upały powodują, że firmy zakładające klimatyzację mają pełne ręce roboty

  • Ile trzeba obecnie zapłacić za instalację klimatyzacji

  • Przed kim przestrzegają firmy z tej branży

Klimatyzacja może słono kosztować

Choć kalendarzowe lato dopiero za kilka dni, pogoda rozpieszcza nas już teraz. Synoptycy zapowiadają od dziś falę upałów, które mają zostać z nami co najmniej do końca tygodnia. Firmy zajmujące się instalacją klimatyzacji doskonale wiedzą co to oznacza - rozgrzane telefony i to nie od słońca.

Współwłaściciel firmy Klimspec Klimatyzacja Przemysław Stróżewski zdradza w rozmowie z Money.pl, że gdy temperatury przekraczają 30 stopni, to z miejsca ma 40 telefonów w sprawie założenia klimatyzacji, najlepiej "na już". Klientów, którzy dzwonią wiosną, by mieć "klimę" jak przyjdą upalne dni jest jak na lekarstwo. Z kolei gdy po upałach przychodzi deszcz, do Klimspec Klimatyzacja nie telefonuje prawie nikt. Podobnie wygląda sytuacja w innych firmach z branży.

- Parę dni upałów i jest mnóstwo telefonów. Potem chłód i nic. Mamy pojedyncze zamówienia gdzieś w marcu - mówi w rozmowie z portalem Nikola Dłubacz z firmy Klima-Venta.

Przedstawicielka firmy podkreśla, że nie brakuje klientów, którzy w momencie gdy przyjdą chłodniejsze dni odwołują zamówienie, co jest zachowaniem krótkowzrocznym, gdyż upały prędzej czy później powrócą, a wtedy na klimatyzację trzeba będzie poczekać i to długo.

O ile w marcu czy kwietniu na klimatyzację czeka się kilka dni, to obecnie trzeba się liczyć nawet z miesiącem oczekiwania, a za chwilę terminy w tym zakresie jeszcze się wydłużą.

Przedstawiciel Klimspec Klimatyzacja przewiduje, że niebawem na klimatyzację trzeba bedzie czekać półtora miesiąca. Ekspert zdradza również, że w przypadku dużej liczby zleceń jego firma nowych już nie przyjmuje i zachęca klientów, by szukali gdzie indziej.

Gdzie indziej, nie oznacza, że byle gdzie. Stróżewski przestrzega przed tzw. "Januszami biznesu", którzy wykorzystują upały i bez umiejętności, praktyki i certyfikatów od producenta "montują jak szybko się da". Niejednokrotnie kończy się to tym, że trzeba wzywać fachowców, zakładać wszystko od nowa przez co płaci się za instalację dwukrotnie.

Ile trzeba płacić obecnie za założenie klimatyzacji? Przedstawiciel Klimspec Klimatyzacja podkreśla, że jego firma oferuje stałe ceny i nie winduje ich w sezonie letnim, ale 70 proc. firm podbija ceny średnio o 20 proc. Stróżewski zdradza, że klimatyzacja zakładana przez jego firmę kosztuje ok. 3 tys. zł, podczas gdy u konkurencji trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie 4,2 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: lato