Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Klienci banków mogą mieć kłopoty, lepiej o tym pamiętać. Zacznie się już 2 maja
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.05.2024 19:18

Klienci banków mogą mieć kłopoty, lepiej o tym pamiętać. Zacznie się już 2 maja

bankomat
Fot. redakcja serwisu

Majówka ruszyła pełną parą, a wraz z nią czas na odpoczynek. Wiele osób wciąż ma jednak do załatwienia kilka spraw urzędowych czy opłacenie rachunków. W tym tygodniu może być to znacznie utrudnione. Jest jednak sposób, by uniknąć kłopotów.

Klienci banków muszą o tym pamiętać

W dni ustawowo wolne od pracy, w tym również 1 i 3 maja, wiele instytucji będzie zamkniętych. Trudniej będzie nam zrobić zakupy, ale także zlecić przelew. Dlaczego?

Wiele banków swoje przelewy opiera na systemach rozliczeniowych Elixir. Ten, w dni wolne od pracy, nie przeprowadza standardowych sesji, w których odbywają się płatności. Klienci banków mogą przez to mieć spore kłopoty, kiedy przelew dotrze do adresata dopiero w poniedziałek. Wiemy jednak, co zrobić, by nawet w majówkę wysłać pieniądze bez zakłóceń.
 

ZUS zmienił terminy wypłat. Część seniorów w maju nie dostanie pieniędzy

Przelew w majówkę bez dodatkowych opłat? Kluczowym termin to 2 maja

Standardowo przelewy w systemie Elixir zlecane są o 9:30, 13:30 i 16:00. Każdego dnia, również w święta, dwadzieścia cztery godziny na dobę, klienci mają również możliwość skorzystania z systemu przelewów natychmiastowych dzięki Express Elixir. To duże ułatwienie dla osób, które zapomniały o zleceniu ważnej transakcji. Za skorzystanie z niego będziemy jednak musieli uiścić opłatę. Przeważnie to koszt w okolicach 10 zł.

Wydaje się to niewiele, wciąż jednak mamy możliwość przelewu bez dodatkowych obciążeń finansowych. Taką szansę daje nam 2 maja. W tym dniu przelewy będą bowiem odbywały się bez zakłóceń, dlatego płatności zlecone 1 maja i 2 maja przed 16, dotrą do adresatów jeszcze w czwartek.
 

Poczta i ZUS otwarte w majówkę?

Majówka może nam utrudnić nie tylko wykonanie przelewu. Długi weekend majowy oznacza również trudniejszy dostęp do instytucji takich jak ZUS czy poczta. Tutaj z pomocą znów przychodzi nam 2 maja. Wiele miejsc będzie wtedy otwartych w standardowych godzinach, choć warto wcześniej upewnić się, czy dotyczy to konkretnej instytucji, do której się wybieramy.

źródło: fakt.pl