Kierowca potrzebny od zaraz
Autor Przemysław Terlecki - 1 Sierpnia 2019

Kierowca potrzebny od zaraz. Brakuje 100 tys. zawodowców

Kierowca to zawód, na którego zapotrzebowanie w Polsce jest większe, niż by się wydawało. Jak podaje RMF, wciąż w naszym kraju brakuje 100 tys. zawodowców. Sytuacji nie zmieniają nawet licznie zatrudnieni na tej posadzie Ukraińcy.

Kierowca to zawód, na którego zapotrzebowanie rynku jest ogromne. W Polsce jest aż 100 tys. miejsc pracy, które czekają na zawodowych kierowców, a zapotrzebowanie rynku rośnie cały czas. Nawet fakt, iż 80 tys. Ukraińców ma prawo jazdy na samochody ciężarowe, wciąż w Polsce aktualny jest problem deficytu kierowców zawodowych.

Jak się okazuje, zapotrzebowanie rośnie tak szybko, że by je zaspokoić i zapewnić sprawne funkcjonowanie logistyki, potrzeba 1,5 kierowcy na ciężarówkę. Maciej Wroński ze związku "Transport i Logistyka" ujawnił, że obecna sytuacja jeden kierowca - jeden samochód powoduje spore problemy. Tymczasem wystarczyłby wskaźnik 1,2 - 1,3 kierowcy na pojazd.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

Kierowca pilnie poszukiwany

Współczynnik 1,2-1,3 kierowcy na samochód byłby też dobry. Teraz niejednokrotnie mamy współczynnik "jeden kierowca - jeden pojazd". To powoduje duże problemy - mówi Wroński.

Gazeta.pl podkreśla natomiast, że na stanowisku kierowcy zarobki wcale nie są niskie. W różnych regionach kraju kierowcy opłacani są inaczej, ale średnie widełki płac to 6 tys. złotych do 10 tys. złotych plus dodatki. Tymczasem sytuacja na rynku ma się jeszcze bardziej pogorszyć, co może doprowadzić do wzrostu płac na stanowisku.

W ciągu najbliższych trzech lat z Polski może odpłynąć nawe 1 mln Ukraińców, którzy obecnie nad Wisłą pracują. Według Gazeta.pl w tym roku z Polski wyjechać ma 250 tys. obywateli Ukrainy, a w roku następnym aż 376 tys. osób. Niestety, wielu z nich to budowlańcy, ale także i kierowcy.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie. Jest ulubienicą premiera
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News