BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

East News, Piotr Molecki

Przełomowy wyrok sądu. Wysokich kar sanepidu można uniknąć

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Kara za złamanie zasad kwarantanny okazuje się być bezzasadna, orzekł sąd. Jak się okazuje, sądy uchylają kary nie tylko za niezakrywanie ust i nosa, ale także za złamanie kwarantanny. Czy kary stosowane przez rząd są zasadne?

Kara za złamanie zasad kwarantanny

Rządzący przez pandemię koronawirusa postanowili wprowadzić dotkliwe kary finansowe nie tylko za niezakrywanie ust i nosa, ale także za złamanie zasad kwarantanny. Kwarantanna zakazuje wychodzenia z domu oraz w marcu musiała być odbywana, aż przez dwa tygodnie.

Nie brakowało śmiałków chcących złamać zasady kwarantanny, jednakże policja i służby skrupulatnie sprawdzają i weryfikują czy osoba pozostająca w izolacji nie planuje robić czegoś ponad prawem. Rząd także podniósł w marcu kary za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Karane były także osoby nieprzestrzegające nakazu ust i nosa. Kara pieniężna za złamanie tego nakazu waha się od 500 zł. Nic więc dziwnego, że funkcjonariusze postanowili stać na straży porządku i zaczęli wlepiać mandaty.

- O tym jednak, że przepis może być uznany za nieprecyzyjny, świadczy na przykład głośny wyrok Sądu Rejonowego w Kościanie. Tu sędzia odmówiła wszczęcia postępowania wobec mężczyzny, który odmówił przyjęcia mandatu za naruszenie zakazu przemieszczania i obowiązku zakrywania nosa i ust, mówił w rozmowie z Rzeczpospolitą Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Jak się okazuje, sądy bardzo chętnie uchylają mandaty za brak maseczek lub przyłbic. Strażnicy miejscy nakładają kary z tytułu art. 54 kodeksu wykroczeń, jednak z marnym skutkiem. Zazwyczaj wyroki sądów dotyczą niezakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. A jak sprawa wygląda w przypadku kwarantanny?

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Kara uchylona przez sąd

Kara za złamanie zasad kwarantanny może być wysoka i dotkliwa dla portfela odważnego buntownika. O sprawie uchylenia kary za złamanie zasad izolacji informuje Dziennik Gazeta Prawna. Tutaj także rodzi się pytanie czy kary nakładane przez sanepid są w jakikolwiek sposób zasadne?

DGP opisuje historię pewnego mężczyzny, który w marcu wrócił do Polski zza granicy i wobec rozporządzenia ministra zdrowia z dn. 20 marca zawarto przepis o odbyciu obowiązkowej kwarantanny. Buntownik jednak złamał jej zasady i wyszedł z domu do banku.

Wobec powyższego sanepid nałożył na niego karę w wysokości 5 tys. zł, ten jednak odwołał się od tej decyzji. Sprawa trafiła do wokandę sądu, a ten z kolei orzekł na korzyść mężczyzny. Jaka jest podstawa takiego orzeczenia?

Sąd uznał, że ustawa z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na której podstawie wydano rozporządzenie, nie daje możliwości nałożenia kwarantanny na osoby przekraczające granicę Polski. Jak się okazuje, ten przypadek nie jest pierwszym.

DGP przypomina, że w lipcu tego roku bardzo zbliżony wyrok zapadł w sądzie w Gliwicach. Prawnicy do tej pory alarmują o nieprecyzyjnym sformułowaniu przepisów antycovidowych. W efekcie może to prowadzić do orzekania na korzyść osób ich nieprzestrzegających.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >