BiznesINFO.pl
pixabay, tookapic

pixabay, tookapic

Już za chwilę telewizja będzie nadawać w innej formie. Lepiej wymień telewizor

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Telewizja naziemna przejdzie niemałe zmiany. Nowy standard nadawania telewizji naziemnej może zmusić wielu Polaków do wymiany odbiorników. Kto już teraz musi zacząć się martwić?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykują się w telewizji naziemnej

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze odbiornika

  • Kiedy zmiany wejdą w życie

Telewizja naziemna ze zmianami

Od kilku miesięcy zapowiadana jest zmiana dotycząca nadawania sygnału telewizji naziemnej. Osoby odpowiedzialne za jej wprowadzenie podkreślają, że będzie to prawdziwa rewolucja i przyrównują ją do 2011 r., gdy zaczęto odbierać w Polsce sygnał DVB-T.

Tym razem odbierany będzie sygnał DVB-T2/HEVC, który oznacza nie tylko większą pojemność w puli programów telewizji naziemnej, ale także lepszą jakość nadawania. Większość programów będzie dostępna w jakości 4K/Ultra HD.

Obecnie swoje programy nadawane w tej jakości testuje nadawca publiczny - TVP, ale również nadawca komercyjny - TVN. W przypadku TVN-u w nowej jakości możemy odbierać nie tylko główny program, ale również TVN 7 HD, TVN Fabuła HF, TTV HD i Metro TV HD.

Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Ochrony Elektronicznej w rozmowie z money.pl podkreśla, że nowa jakość telewizji naziemnej to nie tylko obraz i dźwięk, to również szereg innych możliwości. Dzięki telewizji naziemnej w nowej jakości nadawca będzie mógł dostarczać dodatkowych informacji na temat prezentowanego programu, a odbiorca zyska możliwość zakupu usług z poziomu telewizora.

Telewizja naziemna i wymiana odbiorników

Niestety, ale dla części Polaków telewizja naziemna oznacza konieczność wymiany odbiornika. Od dłuższego czasu na polskim rynku nie można sprzedawać telewizorów, które są niedostosowane do sygnału DVB-T2/HEVC, ale musimy być czujni - specjalne promocje, ogromne rabaty to opcje pomocowe dla sklepów do pozbycia się zalegającego sprzętu z magazynu. Sprzętu wcale nie pierwszej świeżości.

Eksperci apelują do młodszych osób o pomoc starszym krewnym, dla których najnowsza technologia jest często bardzo odległym zagadnieniem. Wówczas najlepiej wybrać się z rodzicami, dziadkami, a nawet sąsiadami na zakupy i pomóc w wyborze sprzętu. Istotnym jest, aby dokładnie sprawdzić parametry odbiornika.

Martwić nie muszą się osoby, których odbiornik odbiera częstotliwość DVB-T2, ponieważ będą musieli jedynie wymienić dekoder. Koszt takiego sprzętu wynosi ok. 100 złotych. Osoby odbierające telewizję naziemną na własną rękę będą musiały zaopatrzyć się w sprzęt samemu.

W przypadku osób korzystających z telewizji satelitarnej lub kablówki, ewentualny dekoder wymieni dostawca. Zmiany w telewizji naziemnej w Polsce będą obowiązywać już od wiosny 2022 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >
Rosja naruszyła przestrzeń

Polska i świat

Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem. Duńczycy zareagowali natychmiast

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Pieniądze na dziecko będą wypłacane znacznie wcześniej. Rząd przyśpiesza

Czytaj więcej >