Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już nie tylko na zakupy. Niemieccy klienci zalewają zachodnią Polskę
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.09.2023 16:00

Już nie tylko na zakupy. Niemieccy klienci zalewają zachodnią Polskę

Wjazd do Polski w Świecku
Domena publiczna

Pierwszym powodem były zakupy, ale trendy się zmieniają. Nasi zachodni sąsiedzi coraz częściej przyjeżdżają do Polski - i bynajmniej nie chodzi tu o powody związane z turystyką. Przedsiębiorstwa w rejonach przygranicznych notują zyski, zaś niemieckie narzekają na odpływ klientów.

Niemcy jeżdżą do Polski

20 lat temu bardzo nieprzychylny żart o Polakach opublikowany przez niemiecką gazetę Bild opierał się na stereotypie złodziei samochodów. Jego brzmienie kojarzy wielu: “jedź do Polski, twój samochód już tam jest”.

Jakąż ironią jest fakt, iż to właśnie Bild dokładnie po dwóch dekadach od tego żartu opublikował artykuł o tym, że Niemcy coraz częściej jeżdżą do Polski. I nie chodzi tu bynajmniej o kwestie turystyczne i wypoczynkowe.

Drożyzna w usługach

Jak podaje portal Interia.pl, trend załatwiania spraw w Polsce przez Niemców zatacza coraz większe kręgi ze względu na poziom cen. W tym konkretnym przypadku chodzi o usługi weterynaryjne. Nowelizacja ustawy ich dotyczącej z października 2022 roku doprowadziła nawet do czterokrotnych podwyżek kosztów usług.

Za zwykłe prześwietlenie trzeba w Niemczech zapłacić 150 zł (ok. 32 euro), a szczepienie przeciwko wściekliźnie to wydatek 54 zł. Osoby chcące z kolei wykastrować psa muszą zapłacić nawet 1000 zł w niektórych przypadkach.

Znacznie lepsze oferty za Odrą

Tymczasem w Polsce weterynarze sami ustalają cenniki dot. zwierząt domowych. I tak, według danych portalu zwierzaki.pl podawanych przez Interię, najdroższy przypadek kastracji kosztuje tylko 270 zł, szczepienie maksymalnie może kosztować 35 zł, a prześwietlenie kosztuje jedną trzecią tego, co w Niemczech.

Nic zatem dziwnego, że Niemcy chcą oszczędzić i jeżdżą do polskich weterynarzy przez Odrę. Tym bardziej, że ze słów prezesa Brandenburskiej Izby Weterynaryjnej Martina Pehle którego cytują Bild i Interia.pl, w przygranicznych rejonach wschodnich Niemiec po prostu zaczyna ubywać weterynarzy, ponieważ nie ma klientów. 

Pehle powiedział również, że problem wyjazdów do polskich weterynarzy dotyczy miast przygranicznych, z których wymienił m.in. Görlitz czy Frankfurt nad Odrą. Jak jednak podaje Interia, z zapewnień polskich weterynarzy obsługujących niemieckich klientów wynika, że rośnie liczba osób przyjeżdżających aż z Berlina czy Drezna.

Tagi: Niemcy