Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jeżeli nie odpowiesz policjantowi na jedno konkretne pytanie, zapłacisz nawet 5 000 zł kary
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.11.2022 16:05

Jeżeli nie odpowiesz policjantowi na jedno konkretne pytanie, zapłacisz nawet 5 000 zł kary

Komu przysługuje dodatek do emerytury w związku z odchowaniem 4 dzieci?
domena publiczna

W Polsce, jak i w każdym innym kraju nie brakuje dziwnych przepisów oraz sytuacji, w których można dostać mandat. Jedną z nich, o której mało kto wie, opisujemy poniżej.

Czy wiedziałeś o tym, że w momencie gdy policja zapyta cię kto prowadził twój samochód w przeszłości, w konkretnym terminie i nie będziesz w stanie udzielić odpowiedzi, możesz dostać wysoki mandat?

Tego rodzaju pytania mogą paść w sytuacjach, gdy twój samochód, który prowadził ktoś inny brał udział w przestępstwie czyli np. osoba, której pożyczałeś samochód spowodowała wypadek.

Oczywiście w przypadkach, gdy nie masz w zwyczaju pożyczać samochodu lub jedyną osobą, której go pożyczasz jest mąż lub żona, nie powinno być problemu z przypomnieniem sobie, kto w danym dniu prowadził twój samochód.

Jednak nie brakuje osób, które mają wiele samochodów, lub nie koniecznie wiele, ale za to mają duże rodziny i stale użyczają komuś samochodu. Kolejna opcja to mieszanka dwóch powyższych sytuacji - masz kilka samochodów oraz dużą rodzinę i wielu znajomych, którym często pożyczasz samochód.

Problem z pamięcią to oczywiście tylko jeden z potencjalnych powodów, dla których nie będziemy w stanie udzielić odpowiedzi na pytania policji. Na pewno nie brakuje osób które pamiętają, ale nie będą chciały podać tożsamości osoby, która prowadziła ich samochód z innych powodów, np. mają coś do ukrycia.

W każdym bądź razie, niezależnie od okoliczności, kara nie ominie właściciela samochodu.

Wysokość kary

Jeżeli więc nie będziemy w stanie wskazać kto prowadził nasz samochód przy postępowaniu w sprawie o przestępstwo, zapłacimy mandat w wysokości nawet 4000 zł.

Co najmniej 2000 zł zapłacimy, gdy nasz samochód brał udział w sytuacji gdzie zagrażał bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

„Przykładowo, jeśli ktoś przekroczył naszym samochodem prędkość o 71 km/h albo więcej, dostanie mandat 2500 zł. Jeśli natomiast my nie podamy, kto prowadził wtedy samochód (kto przekroczył prędkość) dostaniemy już 5000 zł mandatu.” - czytamy w serwisie wrc.net.pl

Tagi: Mandat Policja